Szwajcarska prawica ma dość uniokracji? Demokratyczna Unia Centrum oburzyła się po wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Żądają oni wyjścia z Rady Europy
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał Szwajcarię winną złamania konwencji praw człowieka poprzez brak działań na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. Z tego powodu największa partia w tym kraju, prawicowa Demokratyczna Unia Centrum.
- Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał Szwajcarię winną złamania konwencji praw człowieka.
- Chodzi o pozew 2000 starszych Szwajcarek, które skarżyły się na bark walki ze zmianami klimatu.
- Prawicowa Demokratyczna Unia Centrum zażądała niedawno opuszczenia Rady Europy.
- Zobacz także: Lista importerów ukraińskiego zboża utajniona. Minister Siekierski przeprasza
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał Szwajcarię winną złamania konwencji praw człowieka poprzez brak działań na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. Z tego powodu największa partia w tym kraju, prawicowa Demokratyczna Unia Centrum, zażądała we wtorek, aby Szwajcaria wyszła z Rady Europy.
Sędziowie w Strasburgu nawet nie wzięli pod uwagę faktu, że Szwajcaria jest wzorowa pod względem redukcji emisji CO2. UDC zdecydowanie potępia tę ingerencję zagranicznych sędziów i wzywa do wystąpienia Szwajcarii z Rady Europy - czytamy w oświadczeniu Demokratycznej Unii Centrum.
Zdaniem UDC, sędziowie w Strasburgu jasno stanęli po stronie ekoterrorystów stając się marionetkami w rękach maniaków klimatycznych. Wobec tego stracili oni swoją wiarygodność.
Ich bezczelna ingerencja w szwajcarską politykę jest nie do przyjęcia dla suwerennego kraju. ETPCz staje się ekspansywnym Trybunałem: oznacza to, że coraz bardziej ingeruje w sprawy krajowe, które nie znajdowały się w jego kompetencjach w chwili jego tworzenia ani w chwili przystąpienia Szwajcarii w 1963 r. - czytamy dalej.
Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał rację nielicznej grupy Szwajcarek
Europejski Trybunał przyznał rację grupie około 2000 starszych Szwajcarek, które twierdziły, że rząd nie wkłada odpowiednich wysiłków w walkę ze zmianami klimatycznymi. W orzeczeniu stwierdzono, że niespełnienie przez Szwajcarię celów redukcji gazów cieplarnianych stanowiło złamanie praw człowieka.
Decyzja ta może stanowić dla sądów w Europie i poza jej granicami precedens wobec rosnącej liczby spraw odnoszących się do zmian klimatycznych na gruncie praw człowieka. Niestety państwa i rządy nie mogą się odwołać od decyzji sędziów ze Strasburga.
Źródło: tvn24.pl