Niespodziewane działanie prezesa Telewizji Polskiej. Tak Matyszkowicz próbuje powstrzymać zmiany. "Powołał w środę prokurenta, którego nie może zawiesić minister kultury"
Obecne władze Telewizji Polskiej szykują sobie grunt pod rewolucyjne plany nowego rządu Premiera Donalda Tuska. Zmianami kadrowymi w mediach publicznych ma zająć się nowy Minister Kultury Bartłomiej Sienkiewicz. Niespodziewanie Mateusz Matyszkowicz postawił mocną zaporę.
- Obecne władze Telewizji Polskiej przygotowują się na starcie z nowymi władzami w kraju.
- Premier Donald Tusk wydał polecenie Ministrowi Kultury Bartłomiejowi Sienkiewiczowi, aby ten przeprowadził zmiany kadrowe w mediach.
- Jednakże prezes TVP Mateusz Matyszkowicz powołał w środę prokurenta.
- Zobacz także: 19 grudnia w Warszawie Konferencja Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz spotkanie świąteczne z przedsiębiorcami
Obecne władze Telewizji Polskiej szykują sobie grunt pod rewolucyjne plany nowego rządu Premiera Donalda Tuska. Zmianami kadrowymi w mediach publicznych ma zająć się nowy Minister Kultury Bartłomiej Sienkiewicz. Jednakże prezes TVP Mateusz Matyszkowicz powołał w środę prokurenta, którego nie może usunąć przedstawiciel rządu.
Jednak nikt na Woronicza (przy tej ulicy w Warszawie mieści się siedziba Telewizji Polskiej) nie zamierza czekać z założonymi rękami na wypowiedzenia z pracy. W środę prezes TVP Mateusz Matyszkowicz powołał w środę prokurenta, którego nie może zawiesić minister kultury Sienkiewicz - poinfomował serwis Press.pl.
Jednak prokurent może odwołać obecnego szefa Telewizji Polskiej.
Czytaj więcej: Jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce 2023. Mrugające światła, lodowiska oraz ciepłe posiłki. Zobacz gdzie i kiedy są otwarte?
Zmiany w TVP. Zaskakujący ruch Mateusza Matyszkowicza
Agnieszka Kublik z "Gazety Wyborczej" wskazała, że takie działanie ma na celu utrzymanie władzy nad TVP. Dodano, że prokurentem został Przemysław Herburt, dyrektor biura spraw korporacyjnych TVP i szef Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych.
Prokurent zarządzałby spółką i powołałby nowych szefów, w tym np. od programów informacyjnych i publicystycznych - napisała dziennikarka "Gazety Wyborczej" Agnieszka Kublik.
Prokura udzielona P. Herburtowi przez obecny zarząd Telewizji Polskiej wygaśnie z mocy prawa w sytuacji, gdy sąd rejestrowy powoła dla TVP kuratora - wyjaśniła dziennikarka.
❌Prokura udzielona P. Herburtowi przez obecny zarząd Telewizji Polskiej wygaśnie z mocy prawa w sytuacji, gdy sąd rejestrowy powoła dla TVP kuratora (art. 109 (7) par. 3(1) KC)@AgnieszkaKublik
Zmiany w TVP. PiS nie chce oddać telewizji publicznej https://t.co/TmcjpzpoAl — Katarzyna Bilewska (@KasiaBilewska) December 13, 2023
Warto przypomnieć, że nowe władze miały w planach wprowadzić własnego prokurenta. Jeszcze za poprzedniego Ministra Kultury ta misja nie powiodła się ze względu na to, że sąd odrzucił zmiany w statusie spółki TVP.
Zgodnie z obowiązującym prawem władze TVP wskazuje większością głosów Rada Mediów Narodowych, w której większość mają nominanci PiS i jej kadencja upływa w 2026 roku.
Źródło: radiozet.pl