Wspieraj wolne media

Muzeum Katyńskie w Warszawie. Obchody 83. rocznicy masowej egzekucji polskich jeńców wojennych. Zobacz prezentację pamiątkowego albumu

0
1
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Facebook/Muzeum Katyńskie

Do Muzeum Katyńskiego w Warszawie trafiły niepublikowane dotąd oryginalne fotografie dokumentujące sowiecką zbrodnię z 1940 roku. Materiały przekazali funkcjonariusze Służby Więziennej. Uroczystości towarzyszyła prezentacja pamiątkowego albumu.

83 lata temu funkcjonariusze NKWD rozpoczęli masowe egzekucje jeńców wojennych. Rosjanie zamordowali blisko 22 tysiące polskich obywateli. W czwartek w Muzeum Katyńskim w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Wśród ofiar NKWD znaleźli się też pracownicy Służby Więziennej.

Najwięcej, ponad 400 ofiar, pochłonęła wśród więzienników Zbrodnia Katyńska. Schwytanych po 17 września 1939 roku sowiecka bezpieka wywoziła do specjalnych obozów - powiedział gen. Jacek Kitliński.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś przypomniał, że Pamięć o wymordowanych Polakach ma przywołać album pt. Dla Niepodległej – Opowieść o Historii i Tradycji Służby Więziennej.

Album jest swego rodzaju opowieścią o straży więziennej w II Rzeczypospolitej, opowieścią o ofierze, którą ponieśli w dołach śmierci w Katyniu, w Miednoje z rąk sowieckiego imperializmu - podkreślił wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Czytaj więcej: 78 lat temu Polacy wyzwolili włoską Bolonię spod niemieckiej okupacji

Muzeum Katyńskie wzbogacone o nowe fotografie

Do Muzeum Katyńskiego trafiły też niepublikowane dotąd zdjęcia dołów śmierci. Fotografie zostały odnalezione w Rzymie na targu staroci.

Myślę, że to jest materiał bardzo ważny dla badań, dla historyków. Są to swego rodzaju relikwie, które tutaj szczególnie powinny trafić – wskazał wiceszef resortu sprawiedliwości.

Muzeum Katyńskie to ważne miejsce na mapie Warszawy. Na dwóch poziomach ekspozycyjnych zwiedzający mogą zobaczyć artefakty wydobyte z mogił katyńskich czy Epitafium Katyńskie składające się z 15 tablic z nazwiskami ofiar zbrodni.

Źródło: radiomaryja.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo