Wspieraj wolne media

Ministerstwo klimatu wstrzymuje wycinki lasów. Hennig-Kloska: Czas wyprowadzić piły z niektórych obszarów

2
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Marcin Obara

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogranicza wyręby przewidziane na 2024 r. w najważniejszych polskich lasach. Decyzja dotyczy 10 obszarów, które obejmują prawie 95 tys. ha.

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała w poniedziałek wieczorem o wydaniu decyzji o wstrzymaniu lub ograniczeniu na pół roku wycinek lasów w 10 wskazanych lokalizacjach.

Te obszary to: Bieszczady, Puszcza Borecka, Puszcza Świętokrzyska, Puszcza Augustowska, Puszcza Knyszyńska, Puszcza Karpacka, Puszcza Romincka, Trójmiejski Park Krajobrazowy, a także w okolicy Iwonicz-Zdroju i Wrocławia. To ok. 1,5 proc. całych terenów leśnych w zarządzie Lasów Państwowych. 

Czas wyprowadzić piły z części polskich lasów, zwłaszcza te, które cięły najcenniejsze obiekty przyrodnicze, w najcenniejszych miejscach. Pracujemy nad systemowym rozwiązaniem, w którym znajdzie się więcej obszarów i które będzie konsultowane z przedstawicielami Lasów Państwowych, samorządami i lokalnymi społecznościami - powiedziała minister podczas konferencji prasowej.

Zaznaczyła, że chodzi o ograniczenie wyrębów w najcenniejszych fragmentach lasów - starodrzewiach w wieku 100-200 lat, lasach wodochronnych oraz górskich. W niektórych przypadkach starodrzewy, w których ograniczono prace mają unikalne walory historyczne i kulturowe - np. bory augustowskie niezbędne są do kontynuowania bartnictwa stanowiącego niematerialne dziedzictwo ludzkości. 

Ministerstwo realizuje politykę zrównoważonego rozwoju

Wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała zaznaczył, to pierwszy etap polityki, którą chce realizować resort - polityki zrównoważonego rozwoju - poprzez wyłączanie i ograniczanie wycinek na terenie 10 lokalizacji. 

Na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska ma powstać specjalna zakładka. Za jej pośrednictwem resort będzie informować o miejscach, które warto objąć dodatkową ochroną. 

Będziemy je dokładnie analizować. Strona pozwoli w sposób aktywny wyjść do lokalnych społeczności - powiedział Dorożała.

Czytaj także: Obajtek: Staliśmy się właśnie jedną z trzech największych sieci paliwowych w Austrii

20 proc. nadal aktualne

Wszystkie cztery ugrupowania koalicyjne obiecywały w kampanii wyborczej ograniczenie skali wycinki lasów poprzez objęcie 20 proc. najcenniejszych obszarów w Polsce ochroną. Ten cel nadal nam przyświeca - dodała Hennig-Kloska.

 

Źródło: x.com, teraz-srodowisko.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo