Minister Maląg przyłapana na kłamstwie?
Minister Marlena Maląg została zapytana o to, kiedy rząd, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wypowie konwencję stambulską. Polityk zaprzeczyła, jakoby składała takie deklaracje.
- Myślę, że to nie tak było powiedziane, tylko rozważamy różne, absolutnie nie będziemy wypowiadać konwencji stambulskiej. Do tego już się wielokrotnie odnieśliśmy - stwierdziła Maląg.
- Chodzi o wypowiedź z 16 lipca 2020 roku, która padła w programie "Polski Punkt Widzenia" w TV Trwam. Prowadzący pod koniec audycji dopytywał minister o to, "czy Zjednoczona Prawica zrealizuje tą swoją obietnicę, bo to też się w ustach wielu polityków Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy pojawiało, że ten dokument trzeba wypowiedzieć".
- Dziś mija 2 lata odkąd odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu "Tak dla Rodziny, Nie dla Gender".
Co z konwencją stambulską?
Bogdan Rymanowski w programie "Gość Radia ZET" zadał minister Maląg pytanie, czy podtrzymuje swoją wypowiedź sprzed ponad dwóch lat, że Polska wypowie konwencję stambulską. Polityk zaprzeczyła i przekonywała, że taka deklaracja nie padła.
Powiem tak. Pamiętam swoją wypowiedź. Chyba to było w TV Trwam, z tego co pamiętam(...) Myślę, że to nie tak było powiedziane, tylko rozważamy różne, absolutnie nie będziemy wypowiadać konwencji stambulskiej. Do tego już się wielokrotnie odnieśliśmy - stwierdziła.
Nie jest łatwo być twardym elektoratem Prawa i Sprawiedliwości pic.twitter.com/mcGeamILCp — Wolność__Słowa (@WolnoscO) March 17, 2023
Co Maląg powiedziała w TV Trwam?
Chodzi o wypowiedź z 16 lipca 2020 roku, która padła w programie "Polski Punkt Widzenia" w TV Trwam. Prowadzący pod koniec audycji dopytywał minister o to, "czy Zjednoczona Prawica zrealizuje tą swoją obietnicę, bo to też się w ustach wielu polityków Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy pojawiało, że ten dokument trzeba wypowiedzieć". W końcu, dociskana odparła:
Polska przede wszystkim przygotowuje się do zmian, bo już oprotestowaliśmy, wprowadziliśmy pewne... wyraziliśmy swoje stanowisko i przygotowujemy się do wypowiedzenia, kiedy to zostanie już skonsultowane z ministerstwem sprawiedliwości. Dzisiaj nawet na ten temat w resorcie rozmawialiśmy. Czekamy właśnie na propozycję, która z resortów wpłynie i ten kierunek zostanie przedstawiony na rządzie i następnie ustawa zostanie przekazana do parlamentu.
"Tak dla Rodziny, Nie dla Gender"
Co ciekawe, dziś mijają 2 lata odkąd odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu "Tak dla Rodziny, Nie dla Gender" (debata odbyła się 17 marca 2021, a głosowanie dopiero 30 marca). To na kanwie tej inicjatywy, pod którą ruszała wówczas, w lipcu 2020 roku zbiórka podpisów, dziennikarz TV Trwam dopytywał minister Maląg o konwencję stambulską. Sejm ma obowiązek w określonym czasie przeprowadzić pierwsze czytanie każdego projektu obywatelskiego, który zgodnie z przepisami zostanie złożony do laski marszałkowskiej. Nie ma już obowiązku dalszego procedowania, co wykorzystali rządzący i po pierwszym czytaniu projekt trafił do sejmowej "zamrażarki". Projekt przewiduje wypowiedzenie konwencji stambulskiej i zastąpienie jej Międzynarodową Konwencją o Prawach Rodziny.
Zanim PiS doszedł do władzy, partia kierowana przez Jarosława Kaczyńskiego ostro krytykowała genderową konwencję stambulską. Jednak zwycięskie wybory z 2015 roku zadziałały na tę formację jak dotknięcie czarodziejskiej różdżki. Pod koniec 2021 roku Komitet GREVIO (grupa ekspertów Rady Europy odpowiedzialna m.in. za konwencję stambulską, ang. Group of Experts on Action against Violence against Women and Domestic Violence) przyjęła polskie sprawozdanie z wykonywania konwencji stambulskiej.
Jak podkreśliła wówczas pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania i wiceminister w resorcie rodziny, Anna Schmidt Polska ściśle współpracowała z ekspertami GREVIO, udzielając informacji i wyjaśnień co do stanu prawnego oraz podejmowanych działań w zakresie ochrony przed wszelkimi formami przemocy. Zapewniła jednocześnie o trwających pracach nad kolejnymi zmianami prawa w zakresie przewidzianym w Konwencji Stambulskiej.
Źródło: Radio Zet, Radio Maryja