Wspieraj wolne media

9. rocznica kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Historyczna msza z udziałem dwóch papieży i wielkie świadectwa o cudach. Santo Subito - głosili wierni przez wiele lat

1
0
0
Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII
Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII / Fot. Youtube

Dziewięć lat temu, 27 kwietnia 2014 roku, zostali kanonizowani dwaj papieże - pochodzący z Polski Jan Paweł II i Jan XXIII - rodowity Włoch.

  • Po śmierci Jana Pawła II, wierni natychmiast ogłosili go świętym, więc rozpoczął się proces beatyfikacyjny, a następnie kanonizacyjny.
  • Papież Franciszek po wielu latach badań ekspertów kościelnych i innych potwierdzili wiele cudów, które dokonały się za wstawiennictwem polskiego papieża.
  • W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 27 kwietnia 2014 roku na ołtarze zostało wyniesionych dwóch wielkich papieży: Jan Paweł II i Jan XXIII.

Po raz pierwszy w historii jednocześnie zostali uznani za świętych dwaj biskupi Rzymu. Po raz pierwszy także mszę kanonizacyjną odprawili dwaj papieże: Franciszek i nieżyjący już papież senior Benedykt XVI.

Uroczystość odbyła się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione przez Jana Pawła II. W ceremonii na placu świętego Piotra w Watykanie wzięło udział ponad 800 tysięcy pielgrzymów z całego świata, w tym tysiące z Polski. Papież Franciszek nazwał Jana Pawła II "papieżem rodziny", a Jana XXIII - "papieżem posłuszeństwa Duchowi Świętemu".

W mszy kanonizacyjnej uczestniczyło 150 kardynałów i 1000 biskupów, wśród nich blisko 70-ciu z Polski, oraz 6 tysięcy księży. Przy ołtarzu honorowe miejsca zajęło ponad 90 oficjalnych delegacji państwowych, w tym koronowane głowy i szefowie państw. Uroczystości relacjonowało ponad 2 tysiące dziennikarzy z ponad 60 krajów. Za pośrednictwem mediów kanonizację śledziły miliony ludzi na całym świecie.

Po beatyfikacji Jana Pawła II rozpoczął się proces kanonizacyjny. Przełomem była w nim decyzja papieża Franciszka z 5 lipca 2013 roku o uznaniu cudu przypisywanego wstawiennictwu Jana Pawła II. Przypadek uzdrowienia niewytłumaczalnego z punktu widzenia medycyny badała Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych. 

Uznanie cudu za wstawiennictwem Jana Pawła II otworzyło drogę do kanonizacji. Podczas konsystorza 30 września 2013 roku papież Franciszek poinformował, że razem z Janem Pawłem II zostanie ogłoszony świętym Jan XXIII. Wyznaczył kanonizację na 27 kwietnia 2014 roku.

Czytaj więcej: 24 maja odbędzie się modlitewne spotkanie kobiet na Jasnej Górze. "Odwagi, nie bójcie się"

Dwóch wielkich papieży

Papież Angelo Roncalli zasiadał na Stolicy Piotrowej w latach 1958-1963, jako Jan XXIII. To on zwołał Sobór Watykański II, nazwany "wiosną Kościoła". Zmarł w 1963 roku. Został kanonizowany pół wieku po śmierci i 13 lat po beatyfikacji. Jan Paweł II został kanonizowany 9 lat po śmierci i 3 lata po beatyfikacji. Papież Polak - wcześniej kardynał Karol Wojtyła - kierował Kościołem od 1978 do 2005 roku. Był pierwszym od 455 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch.

W 2020 roku w rodzinnych Wadowicach rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziców świętego Jana Pawła II - Emilii i Karola Wojtyłów. Emilii Wojtyle z domu Kaczorowskiej przysługuje tytuł Służebnicy Bożej, a Karolowi Wojtyle seniorowi - tytuł Sługi Bożego.

Źródło: polskieradio.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo