Wikipedia zabroniła Polakom pisać o Holokauście? Przeciwko polskim redaktorom wszczęto postępowanie za pisanie prawdy. Izraelskie media nie kryją zachwytu
Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że walka o prawdę historyczną w sprawie Holokaustu jest dla Polaków bardzo ciężka. Izraelska machina propagandowa, próbuje forsować własne tezy, często nie mające poparcia w faktach. Tym razem Polacy padli ofiarą cenzury ze strony Wikipedii.
- Mówienie o prawdzie historycznej Holokaustu i niemieckich obozach zagłady jest ciężkim wyzwaniem dla Polaków, pomimo bycia ofiarą.
- Strona izraelska niestety skutecznie, forsuje własne tezy, niejednokrotnie nie mające poparcia w faktach.
- Niedawno kierownictwo Wikipedii podjęło kontrowersyjną decyzję w sprawie polskich redaktorów.
- Zobacz także: Polski historyk w Niemieckim Instytucie Historycznym będzie opowiadał o tym, jak Polacy mordowali Żydów
Jak przekazał Paweł Maretycz z portalu "android.com.pl", trzech polskich redaktorów Wikipedii otrzymało zakaz wykonywania pracy. Prostowali oni kłamstwa na temat Holokaustu. Redagowali oni artykuły związane z Historia Żydów w Polsce podczas II wojny światowej. Jak podkreśla Paweł Maretycz, wobec redaktorów wszczęto postępowanie z powodu tego, że w swoich materiałach nie przyjmowali narracji mówiącej o współwinie Polaków za Holokaust.
To, co zrobiła Wikipedia, jest po prostu oburzające, ale jeszcze gorsza jest narracja kreowana przez The Jerusalem Post - poinformował Paweł Maretycz.
Wikipedia blokuje polskich redaktorów
Maretycz podkreśla, że artykuły polskich redaktorów były bardzo drażliwe i wywoływały wiele sporów redakcyjnych, ponieważ edytorzy przyjmujący inną narrację, ignorującą to, że Polska była ofiarą wojny, a nie partnerem Niemiec w prowadzeniu maszyny zagłady, byli temu przeciwni.
Z tego też powodu Wikipedia uznała, że przyjmie antypolską narrację i zabroni dalszych edycji, które, jak twierdzą przedstawiciele Wikipedii, podważają wiarygodność internetowej encyklopedii - dodał.
Decyzja ws. polskich redaktorów, wydana w sobotę, kończy ponad dwumiesięczne obrady Komitetu Arbitrażowego Wikipedii, który działa jako Sąd Najwyższy nad społecznością wolontariuszy edytujących witrynę.
Czytaj więcej: Francuzi przemówili. Uważają, że w ich kraju jest zbyt wielu imigrantów
Izraelskie media nie są zadowolone
O sprawie zablokowania trzech polskich redaktorów pisze również "Jerusalem Post". Okazuje się, że redaktorzy dziennika są wysoce nieusatysfakcjonowani z powodu decyzji Wikipedii.
Internetowa encyklopedia powstrzymała się od podjęcia bardziej agresywnych działań w odpowiedzi na zarzuty powszechnego zniekształcania wiedzy o Holokauście na platformie - uskarża się "Jerusalem Post".
Dodaje, że komisja Wikipedii nie zajęła stanowiska w sprawie rzekomego sporu dotyczącego polskiego antysemityzmu i współudziału z nazistami.
Zamiast tego komisja stwierdziła, że redaktorzy nie przestrzegali kodeksu postępowania społeczności. Konkluzja komisji całkowicie chybiła celu unikając kwestii prawdy historycznej i skupiając się na uprzejmości, Wikipedia wysłała jasny komunikat: Nie ma problemu z fałszowaniem przeszłości; po prostu bądź w tym miły - czytamy dalej.
Tłem dla dochodzenia wobec polskich redaktorów, wszczętego przez Komitet Arbitrażowy Wikipedii, jest badanie prof. Shiry Klein z Uniwersytetu Chapman, przeprowadzone wspólnie z Janem Grabowskim. Zdaniem autorów badania Wikipedia powszechnie zniekształca wiedzę o Holokauście na swojej platformie, wprowadzając treści zwalniające Polskę z winy za antysemityzm i cierpienia Żydów podczas II wojny światowej.
Źródło: tysol.pl, android.com.pl