Mec. Bernaciński: Politycy chowają głowę w piasek, gdy słyszą o rekompensacie dla kościołów

2
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Michał Walczak

Komuś zależy na trwaniu konfliktu, możliwości ataków na "pazerne" kościoły i zbijaniu politycznego kapitału na antyklerykalizmie - napisał mec. Łukasz Bernaciński.

  • Mec. Bernaciński: Czechy, które są cztery razy mniejszym krajem niż Polska i mają blisko cztery razy mniej mieszkańców, zdecydowały się w 2012 r. zrekompensować kościołom i innym związkom wyznaniowym majątek o wartości ok. 10 mld PLN w 30 rocznych ratach.
  • Dodał, że "w wielkiej, dumnej i bogatej Polsce - liderze regionu, politycy chowają głowę w piasek, gdy słyszą o konieczności rekompensaty majątku o wartości ok. 4 mld PLN".
  • Większość rządząca zgadza się w kwestii likwidacji Funduszu Kościelnego i potrzeby wprowadzenia zmian w relacji państwo-Kościół.
  • Zobacz także: Trzecia Droga zapowiada referendum ws. aborcji. Ks. Chyła: Nie głosuje się ws. zabicia niewinnego człowieka

Większość rządząca zgadza się w kwestii likwidacji Funduszu Kościelnego i potrzeby wprowadzenia zmian w relacji państwo-Kościół. Na początku lutego odbyło się pierwsze posiedzenie międzyresortowego zespołu ds. Funduszu Kościelnego, który do końca marca ma przedstawić pierwszy raport.

Każdy z członków zespołu ma przedstawić propozycję koncepcji od tej, od której wychodzimy, rozważenia koncepcji odpisu podatkowego - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, który przewodniczył spotkaniu.

Propozycja ta zakłada, że każdy wierny będzie mógł przekazać na rzecz Kościoła część podatku. Dobrowolny odpis od podatku na rzecz konkretnego związku wyznaniowego obowiązuje m.in. na Węgrzech.

Kościół powinien otrzymywać ponad 300 mln zł rocznie

Fundusz Kościelny jest dziedzictwem z okresu komunistycznego. W latach 50-tych XX wieku komuniści przejmowali majątek Kościoła - grunty, budynki, majątek ruchomy. 

Szacuje się, że zagrabiono ok. 150 tys. hektarów. Do dziś w rękach państwa polskiego pozostaje ponad 62 tys. ha ziemi zabranej Kościołowi katolickiemu, która nie została mu zwrócona.

W związku z tym na Fundusz Kościelny powinno wpływać 334 mln zł rocznie. Nie chodzi tu o darowiznę, ale o to, co Kościołowi się należy zgodnie z prawem. 

Czechy, które są cztery razy mniejszym krajem niż Polska i mają blisko cztery razy mniej mieszkańców, zdecydowały się w 2012 r. zrekompensować kościołom i innym związkom wyznaniowym majątek o wartości ok. 10 mld PLN w 30 rocznych ratach - napisał na platformie X mec. Łukasz Bernaciński. 

Dodał, że “jednocześnie co roku zmniejszają subwencje ze środków publicznych, aż do całkowitego wycofania się z finansowania wspólnot religijnych”.

Czytaj także: Mec. Bernaciński ws. Funduszu Kościelnego: Najprostszym rozwiązaniem jest pójście drogą Czech

Bernaciński: W Polsce politycy chowają głowę w piasek

W wielkiej, dumnej i bogatej Polsce - liderze regionu, politycy chowają głowę w piasek, gdy słyszą o konieczności rekompensaty majątku o wartości ok. 4 mld PLN przy jednoczesnej możliwości wycofania się z dotowania wspólnot religijnych (w szczególności likwidacji Funduszu Kościelnego) - stwierdził prawnik z Instytutu Ordo Iuris.

Źródło: x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo