Wspieraj wolne media

Maląg: Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością od 2024 roku

1
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter/Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Osoby z niepełnosprawnością dostaną nowe świadczenie wspierające - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że ich opiekunowie zyskają możliwość dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego.

  • Świadczenie będzie miało 3 poziomy. Pierwszy zostanie uruchomiony od 2024 roku, drugi od 2025, zaś trzeci - od 2026 roku.
  • Najwyższy poziom świadczenia będzie dla osób wymagających największego wsparcia i będzie równy dwukrotności renty socjalnej.
  • Osoby, które nie zdecydują się przejść na nowy system, na świadczenie wspierające, pozostaje świadczenie pielęgnacyjne.

Wiceminister, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik i szefowa resortu Marlena Maląg odbyli kolejne spotkanie z przedstawicielami osób z niepełnosprawnościami. 

Wdówik zaprezentował efekty dialogu, zaznaczył, że “jest wstępne porozumienie wokół trzech zasadniczych elementów tworzących model wspierania osoby z niepełnosprawnością i jej opiekuna”.

Pierwszy element to świadczenie wspierające, kierowane bezpośrednio do osób z niepełnosprawnością Nieobwarowane jakimikolwiek uzależnieniami, jak dochód na członka rodziny, moment powstania niepełnosprawności, stopień niepełnosprawności czy aktywność zawodowa - poinformował wiceminister.

Trzy poziomy  świadczenia wspierającego

Wdówik dodał, że świadczenie wspierające będzie miało trzy poziomy. Poziom najwyższy zostanie uruchomiony od 2024 roku i będzie równy dwukrotności renty socjalnej. Poziom drugi (od 2025) będzie równy rencie socjalnej, a poziom trzeci (od 2025) - równy 50% renty socjalnej. 

Wiceminister powiedział również, że “dla opiekunów, którzy po decyzji osoby niepełnosprawnej, że świadczenie przechodzi na tę osobę, uruchamiamy pakiet ochronny, opłacamy składki, jeśli osoba nie podejmie zatrudnienia”.

Ustalanie potrzeby wsparcia będzie mieć wartość punktową, możliwie zobiektywizowaną, w skali od 0 do 100 pkt. Narzędzie do oceny opiera się o międzynarodową klasyfikację funkcjonowania, jest oceną niemedyczną, tylko funkcjonalną - powiedział Wdówik.

Wiceminister poinformował również, że osoby, które nie zdecydują się przejść na nowy system, na świadczenie wspierające, pozostaje świadczenie pielęgnacyjne. 

Z możliwością podjęcia dodatkowej pracy i zarobkowania mniej więcej do 20 tys. zł rocznie - powiedział wiceminister.

 

Źródło: Twitter

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo