Łukaszenka prześladuje Kościół. Wymusza haracze od parafii katolickich

4
1
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Reżimowe władze Łukaszenki prześladują Kościół na Białorusi, zrywają umowy bezpłatnej dzierżawy z parafiami i wymuszają haracze. Plamiona jest również pamięć o żołnierzach AK.

  • Umowy bezpłatnej dzierżawy obowiązywały bezterminowo.
  • Katolicy mogą jedynie zawierać nowe umowy na zasadzie odpłatnego wynajmu od budynków sakralnych.
  • Reżim białoruski uderza również w polskie szkolnictwo i pamięć o żołnierzach Armii Krajowej.

Władze Białorusi zerwały umowy bezpłatnej dzierżawy na czas nieokreślony, z co najmniej czterema parafiami katolickimi w tym kraju, poinformowała organizacja praw człowieka “Forum 18”. Katolicy nie mają możliwości odwołania się od tych decyzji.

Problem ten dotyczy parafii św. Szymona i Heleny w Mińsku, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Stanisława w Mohylewie, Bożego Ciała w Nieświeżu i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bobrujsku.

Jak pisze portal Biełsat, w raporcie możemy przeczytać, że reżim Łukaszenki mami wiernych, w zamian za podpisanie nowej umowy miesięcznego czynszu na okres od 6 miesięcy do 5 lat, kiedyś w przyszłości znowu będą mogli wynajmować zabytkowe budynki za darmo. 

Powiedziano nam, że jeśli nie podpiszemy nowej umowy, kościół zostanie przekazany muzeum, które będzie pobierać opłatę za wstęp, a my będziemy mogli klęczeć tam raz w tygodniu - powiedział katolik uczęszczający do kościoła Bożego Ciała w Nieświeżu Forum 18.

Obrońcy praw człowieka zaznaczyli, że Białoruska Cerkiew Prawosławna wspierająca otwarcie reżim Łukaszenki, nie ma takich problemów.

Atak na polskie szkolnictwo i żołnierzy AK

Jak podaje portal PCH24.pl, białoruskie władze uderzają również w polskie szkolnictwo i pamięć o żołnierzach Armii Krajowej.

W 2022 roku reżimowe władze Białorusi zlikwidowały Polską Macierz Szkolną, oskarżając ją bezzasadnie o prowadzenie nielegalnej edukacji. Wraz z likwidacją Polskiej Macierzy Szkolnej, zamknięto i zajęto, należący do niej, budynek polskiego Liceum Społecznego im. Elizy Orzeszkowej. Obecnie gmach szkolny wystawiono na sprzedaż za blisko 4 miliony złotych - czytamy.

Łukaszenka prowadzi również wojnę z pamięcią o polskim podziemiu niepodległościowym. Nie ogranicza się już tylko do niszczenia pomników pamięci i cmentarzy, teraz skazuje AK-owców. Prokuratura Generalna Białorusi ma przygotować ustawę, która ma wymierzać sprawiedliwość za “zbrodnie wojenne” nieżyjące już osoby.

Źródło: PCH24.pl, kresy24.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
4
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo