Ciekawe odkrycie naukowców. Ludzki genom sprzed 20 tys. lat
Naukowcy na łamach magazynu "Nature Ecology and Evolution" podali wyniki badań nad próbami z jaskini w południowej Hiszpanii. Jak się okazało odkryto ludzkie DNA sprzed 20 tys. lat.
- W jaskini Malamuerzo w Andaluzji na południu Hiszpanii naukowcy odkryli ludzkie szczątki. Z pozyskanych próbek wynika, że ciało należało do prehistorycznego człowieka sprzed 23 tys. lat.
- Zdaniem wielu naukowców Półwysep Iberyjski stanowił ważną rolę w trakcie zlodowaceń. Mógł on stanowić schronienie dla europejskiej ludności.
- Udało się również wykryć podobieństwo genetyczne człowieka, żyjącego 23 tys. lat temu z osobnikiem, którego szczątki datowane na 35 tys. lat odnaleziono wcześniej w Belgii.
W jaskini Malamuerzo w Andaluzji na południu Hiszpanii naukowcy odkryli ludzkie szczątki. Z pozyskanych próbek wynika, że ciało należało do prehistorycznego człowieka sprzed 23 tys. lat. Jest to najstarsze ludzkie DNA z tego regionu. Według teorii naukowców, w trakcie ostatniego zlodowacenia południowe tereny Hiszpanii były prawdopodobnie najcieplejszym miejscem w Europie.
Zdaniem wielu naukowców Półwysep Iberyjski stanowił ważną rolę w trakcie zlodowaceń. Podczas ostatniego takiego okresu, mógł on stanowić schronienie dla europejskiej ludności, a następnie stał się miejscem skąd prehistoryczny człowiek zaczął kolonizować resztę Europy wraz z ustępującym lodowcem.
Czytaj więcej: Dyrektorzy szpitali alarmują: "Będziemy musieli zamykać oddziały"
Genetyczne podobieństwo
Naukowcom udało się wykryć podobieństwo genetyczne człowieka, żyjącego 23 tys. lat temu w Andaluzji z osobnikiem, którego szczątki datowane na 35 tys. lat odnaleziono wcześniej w Belgii
Zidentyfikowaliśmy ślady jednej z pierwszych linii genetycznych, które zasiedliły Eurazję 45 tys. lat temu - poinformowała główna autorka artykułu Vanessa Villalba-Mouco z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka.
Autorzy nie wykryli natomiast związków genetycznych między populacjami na Półwyspie Iberyjskim i w Afryce Północnej, mimo że dzieli je dystans zaledwie 13 km przez Morze Śródziemne. Wcześniejsze badania naukowe szczątków sprzed 14 tys. lat z jaskini Taforalt w Maroku pozwoliły na poznanie genomu żyjących tam ludzi.
Źródło: magnapolonia.org