Wspieraj wolne media

Likwidacja użytkowania wieczystego. "Samorządowcy zwiększali drastycznie ceny na użytkowanie wieczyste, chcemy z tym skończyć"

3
1
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Youtube/Telewizja Republika (screen)

W środę rząd przyjął projekt ustawy, która ma zlikwidować użytkowanie wieczyste. Umożliwi to m.in. firmom, osobom fizycznym czy spółdzielniom mieszkaniowym uzyskanie na własność gruntów, które mają w użytkowaniu wieczystym.

  • Zdaniem szefa rządu Polska wykonała "kolejny krok ku likwidacji pewnego reliktu po czasach komunistycznych".
  • Minister rozwoju Waldemar Buda poinformował, że w naszym kraju "jest ponad 400 tys. nieruchomości znajdujących się w użytkowaniu wieczystym".
  • Dodał, że nowe przepisy wyeliminują "obciążenia finansowe wynikające z obowiązku ponoszenia co roku opłat rocznych za użytkowanie wieczyste oraz niepewność wynikającą z terminowego charakteru tego prawa".

Przyjęliśmy projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Wykonujemy tym samym kolejny krok likwidacji reliktu po czasach komunistycznych. Polska jest jedynym krajem w Europie, który posługuje się tego typu formułą. Samorządowcy zwiększali drastycznie ceny na użytkowanie wieczyste - chcemy z tym skończyć - powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Minister rozwoju Waldemar Buda poinformował, że w naszym kraju “jest ponad 400 tys. nieruchomości znajdujących się w użytkowaniu wieczystym. Ustawa jest kolejnym etapem eliminacji użytkowania wieczystego z systemu prawa”

Dodał, że nowe przepisy wyeliminują “obciążenia finansowe wynikające z obowiązku ponoszenia co roku opłat rocznych za użytkowanie wieczyste oraz niepewność wynikającą z terminowego charakteru tego prawa”.

Skorzysta ok. 450 tys. podmiotów

Mateusz Morawiecki poinformował, że z likwidacji użytkowania wieczystego skorzysta ok. 450 tys. podmiotów.

Wprowadzamy wolnościowy standard prowadzenia działalności gospodarczej. Zostanie umożliwione uzyskanie na pełną własność gruntów, które przez wiele lat mają w użytkowaniu wieczystym - powiedział premier.

Czytaj także: Polska otrzyma 300 mln euro. Morawiecki: Wydamy to na zakup broni dużo lepszej niż ta, którą dostała od nas Ukraina

Grunty na własność

Zgodnie z nowymi przepisami organy publiczne nie będą już mogły odmówić sprzedaży gruntu na rzecz użytkownika, w tym przedsiębiorcy, który złoży wniosek w terminie roku od wejścia w życie ustawy - przekonywał minister rozwoju.

Decyzja w tej sprawie ma być dobrowolna. Zmiana statusu własności gruntu będzie zależeć od tego, czy przedsiębiorca lub organizacja złożą o to wniosek.

Narodowy Program Amunicyjny

Również dzisiaj rząd przyjął uchwałę dotyczącą przyjęcia Narodowego Programu Amunicyjnego. Zachęca on do angażowania się w produkcję pocisków podmioty prywatne, spółki Skarbu Państwa oraz podmioty zagraniczne.

Zatwierdziliśmy program, który zachęca podmioty prywatne, spółki Skarbu Państwa, podmioty zagraniczne również - oczywiście te sprawdzone i zweryfikowane przez nasze służby - do szybkiego podjęcia tego wyzwania, aby na terytorium Rzeczypospolitej powstawały nowe zakłady produkcji amunicji - zaznaczył premier.

Źródło: twitter, gov.pl, money.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
3
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo