Wspieraj wolne media

"Lex Pilot" zostanie przyjęty? Przedsiębiorcy apelują do polityków

0
1
0
Pilot TV
Pilot TV / Fot. Pixabay

Rewolucyjna ustawa LEX PILOT wprowadza zmiany w polskiej telewizji, 5 kanałów nadawanych przez TVP znajdzie się na pierwszych pięciu przyciskach na pilocie, kolejne 30 będzie przydzielane przez KRRiT. Nowa poprawka ma wprowadzić polskie stacje informacyjno-publicystyczne w system must-carry, must-offer.

  • Planowane wzmocnienie pozycji w sieciach kablowych TVP po wyborach, kiedy zostanie ona przejęta przez dzisiejszą opozycję, może być katastrofą dla PiS. Nasza propozycja daje większy pluralizm także w zmienionej sytuacji politycznej - przekonuje Piotr Barełkowski
  • Jak wskazuje Izba Gospodarcza Izby Polskich Przedsiębiorców zasada must-carry (kanały będące ustawowo zapewnione) powinna dotyczyć jedynie programów poświęconych tematyce publicystycznej, informacyjnej, kulturalnej i promujących poszczególne regiony Polski oraz społeczności lokalne.
  • Chodzi nam o polskie telewizje publicystyczno- informacyjne, posiadające stosowną koncesję, jak: TV Republika, NEWS24, wPolsce.pl, czy TVMN - wyjaśnia Barełkowski.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, który trafił do sejmowej komisji cyfryzacji, pierwsze pięć miejsc na liście kanałów platform cyfrowych i sieci kablowych zajmą: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info i TVP Kultura. Obecna praktyka dowodzi, że operatorzy tacy jak Canal+ czy Polsat Box umieszczali na pierwszych pozycjach własne kanały, najczęściej o charakterze rozrywkowym. Ustawa jest również wyjściem naprzeciw oczekiwaniom odbiorców, oznacza koniec szukania kanałów w różnych miejscach kraju. Dzięki temu ludzie, którzy przenoszą się z jednego miejsca do drugiego lub wyjeżdżają na wakacje, łatwo odnajdą programy. Kolejnym następstwem ustawy ma być ustalanie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji trzydziestu kanałów, które również mają znaleźć się w ofercie płatnych dostawców TV. Jednak jak wskazuje Izba Gospodarcza Izby Polskich Przedsiębiorców zasada must-carry (kanały będące ustawowo zapewnione) powinna dotyczyć jedynie programów poświęconych tematyce publicystycznej, informacyjnej, kulturalnej i promujących poszczególne regiony Polski oraz społeczności lokalne.

Barełkowski: Nasza propozycja daje większy pluralizm

Prezes IGIPP Piotr Barełkowski w rozmowie z naszą redakcją wyjaśnił szczegóły inicjatywy.

Redakcja: Dlaczego postulują państwo, aby zasada must-carry odnosiła się wyłącznie do programów publicystyczno-informacyjnych?

Piotr Barełkowski: Uważamy, że programy publicystyczno-informacyjne w największym stopniu realizują misję społeczną, szczególnie ważną w niespokojnym czasie, jaki obecnie mamy. Ten pluralizm informacji oraz komentarzy powinien być podjęty przez operatorów telekomunikacyjnych i wsparty przez ustawodawcę.

Red.: Jakie przykładowe kanały mieli państwo na myśli, tworząc projekt poprawki?

PB: Chodzi nam o polskie telewizje publicystyczno- informacyjne, posiadające stosowną koncesję, jak: TV Republika, NEWS24, wPolsce.pl, czy TVMN.

Red.: Czy nowa ustawa, która zwiększa znaczenie TVP, może pogłębić nierównowagę medialną w przypadku zwycięstwa Platformy Obywatelskiej w nadchodzących wyborach?

PB: Tak, dziwi nas, że rządzący nie zauważają pewnej pułapki. Faktycznie, planowane wzmocnienie pozycji w sieciach kablowych TVP po wyborach, kiedy zostanie ona przejęta przez dzisiejszą opozycję, może być katastrofą dla PiS. Nasza propozycja daje większy pluralizm także w zmienionej sytuacji politycznej.

Red.: Jak ocenia Pan szansę na zaakceptowanie poprawki i wejście jej w życie?

PB: Bierzemy deklaracje ustawodawców za dobrą monetę i wierzymy, że nasze poprawki do "Lex Pilot" są niezwykle istotne i pomogą w stworzeniu dobrej regulacji. Wszystko zależy od zrozumienia problemu przez większość sejmową.

Wysłuchanie publiczne

Dodatkowo Izba postuluje, aby zasada must-carry obejmowała nie więcej niż 25 programów, a może wynosić nawet 20. Takie poprawki do procedowanej ustawy mogą zwiększyć pluralizm medialny i zapewnić odbiorcy dostęp do różnych mediów niezależnie od aktualnej sytuacji politycznej w kraju. 6 marca, podczas wysłuchania publicznego w Sejmie Piotr Barełkowski w imieniu IGIPP przedstawił postulaty odnośnie kształtu ustawy. 

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo