Kościół we Francji idzie z duchem czasu? Tamtejsza konferencja biskupów przyjęła nowe przepisy. Każdy kapłan posiadać będzie elektroniczny dowód z kodem QR
Wszyscy katoliccy duchowni we Francji mają otrzymać elektroniczne celebrety z kodem QR oraz osobistym numerem identyfikacyjnym. Ma to pomóc w poświadczaniu tożsamości kapłana oraz w pozyskiwaniu informacji o ewentualnych ograniczeniach dotyczących jego posługi.
- W listopadzie 2021 roku francuski episkopat podjął decyzję o wdrożeniu w życie elektronicznych dowodów - celebretów dla księży.
- Do tej pory kapłani posługiwali się papierowymi wersjami swoich dokumentów poświadczających o stanie duchownym.
- Elektroniczne celebrety mają posiadać kod QR, dzięki któremu szybko będzie można ustalić, czy dany kapłan może posługiwać.
- Zobacz także: Tusk do Morawieckiego: Mateusz, ale z ciebie bambik. Szef PO obraził premiera? Co oznacza to określenie?
Każdy duchowny posiada celebret, czyli dokument poświadczający, że został ważnie wyświęcony oraz że jest związany z jakąś diecezją albo wspólnotą i może sprawować sakramenty. Francuscy biskupi zdecydowali się wprowadzić elektryczne celebrety oraz karty identyfikacyjne dla wszystkich duchownych w kraju: biskupów, księży, zakonników, diakonów. Dokumenty będą oparte na cyfrowym katalogu księży oraz na systemie kodów QR.
Biskupi pierwszą decyzję w sprawie elektronicznego celebretu podjęli w listopadzie 2021 roku, a później potwierdzili ją w listopadzie roku następnego. Dzięki temu celebrety mają w całej Francji zostać ujednolicone; będzie też łatwiej je aktualizować, niż w przypadku celebretów papierowych (ważnych tylko przez rok).
Czytaj więcej: 18 maja 1920 urodził się późniejszy papież Jan Paweł II
Elektroniczne celebrety dla kapłanów
Celebret będzie mieć formę karty identyfikacyjnej, takiej jak nowe francuskie dowody osobiste; będzie wyposażony w kod QR, który będzie można zeskanować smartfonem. Celebret będzie zawierać też osobisty identyfikator duchownego.
Zeskanowanie kodu QR wykaże, czy dany duchowny nie ma żadnych ograniczeń w zakresie sprawowania posługi. Nie będzie za to informacji o danych osobowych ze względu na przepisy o ich ochronie. Szczegółowe informacje będą dostępne po wpisaniu czterocyfrowego kodu danego duchownego.
O okazanie elektronicznego celebretu będą mogli prosić wszyscy nadzorujący wydarzenia religijne (zgromadzenie, pielgrzymka, Msza). Jeżeli duchowny nie okaże celebretu, nie będzie mógł uczestniczyć w tych wydarzeniach jako kapłan.
Na celebrecie znajdą się następujące informacje:
– nazwisko oraz imię;
– data i miejsce urodzenia;
– data i diecezja święceń;
– kod QR;
– numer identyfikacyjny.
Po zeskanowaniu kodu QR ukażą się następujące dane:
– aktualne dane kontaktowe i funkcje;
– upoważnienia i ograniczenia dotyczące wykonywanych posług.
Informacje będą aktualizowane przez władze diecezjalne.
Źródło: eglise.catholique.fr, pch24.pl