Zakończył się szczyt krajów G7. Jedne z największych gospodarek na świecie wydały odezwę do Chin: "Apelujemy o wywieranie nacisków na Rosję"
Na zakończenie szczytu G7 w japońskim mieście Hiroszima, gdzie w 1945 roku Amerykanie zrzucili bombę atomową, odczytano oświadczenie. Państwa zaapelowały do chińskich władz, aby te wymusiły na Rosji zakończenie wojny na Ukrainie.
- W weekend w japońskim mieście Hiroszima miał miejsce szczyt jednych z największych gospodarek na świecie tzw. G7.
- Na zakończenie kilkudniowego spotkania, liderzy wystosowali specjalny apel do chińskich władz.
- W oświadczeniu możemy przeczytać apel o wywieranie nacisków na Moskwę i wspieraniu Pekinu, aby ci dążyli do pokoju.
- Zobacz także: Izraelski apartheid i prześladowanie Palestyńczyków. Wojsko w Zachodnim Brzegu w obozie dla uchodźców Balata dopuściło się zbrodni
Kraje G7 w oświadczeniu na szczycie w Hiroszimie wezwały Chiny do wywarcia presji na Rosję, aby Moskwa przerwała agresję militarną i bezzwłocznie wycofała wojska z Ukrainy.
Apelujemy do Chin, by wywarły nacisk na Rosję, aby ta przerwała agresję militarną i bezzwłocznie, całkowicie i bezwarunkowo wycofała wojska z Ukrainy. Zachęcamy Chiny, by wsparły całościowy, sprawiedliwy i trwały pokój oparty na integralności terytorialnej i zasadach Karty Narodów Zjednoczonych - czytamy w komunikacie krajów G7.
Oświadczenie G7 w obszernym fragmencie poświęconym Chinom dotyczy ponadto kwestii spornych między Pekinem i państwami zachodnimi. Kraje G7 podkreśliły, że nie zmieniają swego stanowiska w sprawie Tajwanu. Skrytykowały także próby zmiany status quo na Morzu Południowochińskim i wyraziły zaniepokojenie sytuacją związaną z przestrzeganiem praw człowieka m.in. w Tybecie.
Czytaj więcej: Izraelski apartheid i prześladowanie Palestyńczyków. Wojsko w Zachodnim Brzegu w obozie dla uchodźców Balata dopuściło się zbrodni
Duży pakiet wsparcia dla Ukrainy
Wartość amerykańskiego wsparcia wojskowego wyniesie 375 milionów dolarów, co stanowi istotny krok w umocnieniu ukraińskich sił zbrojnych. Ponadto, przekazane zostaną kolejne wyrzutnie rakietowe HIMARS, które posłużą jako wsparcie ogniowe dla ukraińskich sił lądowych.
Poza tym, prezydent Biden poparł inicjatywę szkoleń ukraińskich pilotów do obsługi amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16. Szkolenia te, planowane na najbliższe miesiące, prawdopodobnie odbędą się w Europie. W czasie nieoficjalnych rozmów na marginesie szczytu G7, Biden informował przywódców innych państw o szczegółach dotyczących ewentualnego przekazania samolotów F-16 Ukrainie. Decyzje w sprawie terminu, ilości i dostawców samolotów zostaną podjęte w ciągu najbliższych miesięcy, w miarę postępu szkoleń pilotów.
Źródło: wnp.pl