Korea Północna nie zrezygnuje z broni jądrowej. "Presja oznacza wypowiedzenie wojny"
Północnokoreański urzędnik twierdzi, że presja na rezygnację z posiadania broni nuklearnej jest równoznaczna z wypowiedzeniem wojny.
- Komentarz był skierowany do ambasador USA przy ONZ Lindy Thomas-Greenfield, która wspomniała o całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.
- Południowokoreańska armia poinformowała, że Korea Północna wystrzeliła w środę rakiety manewrujące w kierunku morza.
- Wojska USA i Korei Południowej przeprowadzają 11-dniowe ćwiczenia wojskowe.
Presja na rezygnację z broni jądrowej jest równoznaczna z wypowiedzeniem wojny, powiedział w środę przedstawiciel północnokoreańskiego MSZ, według państwowej agencji informacyjnej KCNA.
Komentarz był skierowany doi ambasador USA przy ONZ Lindy Thomas-Greenfield, która wspomniała o całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Polityk zaznaczyła, że nadszedł czas, aby Korea Północna całkowicie odeszła od broni masowego rażenia i pocisków balistycznych.
Korea Północna wystrzeliła rakiety
Tymczasem południowokoreańska armia poinformowała, że Korea Północna wystrzeliła w środę rakiety manewrujące w kierunku morza. Do próby rakietowej doszło trzy dni po wspólnych ćwiczeniach wojskowych Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych. Rywale Północy wystrzelili rakietę balistyczną krótkiego zasięgu w kierunku Morza Wschodniego.
Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej potwierdziło wykrycie kilku pocisków wystrzelonych z prowincji Korei Południowej. Sojusznicy mają zakończyć 11-dniowe ćwiczenia pod nazwą “Tarcza Wolności 23” w czwartek.
Napięcie na Półwyspie Koreańskim
Na Półwyspie Koreańskim napięcie wciąż rośnie. Jest to związane m.in. ze wspólnymi manewrami organizowanymi przez Stany Zjednoczone i Koreę Południową. Północ twierdzi, że są one zapowiedzią inwazji.
Korea Południowa i USA odrzucają roszczenia Korei Północnej i twierdzą, że ćwiczenia mają charakter wyłącznie obronny.
Źródło: scmp.com