Konsulat Generalny Niemiec w Gdańsku uczcił pamięć nazistów, którzy próbowali zabić Hitlera
W Gdańsku odbyła się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera. Wygłaszający przemówienia próbowali wybielać nazistów chcących zabić niemieckiego dyktatora.
- 20 lipca 1944 r. w Wilczym Szańcu niedaleko Kętrzyna dokonano nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera. Jednym ze spiskowców był niemiecki oficer Claus von Stauffenberg.
- Konsulat Generalny Niemiec w Gdańsku poinformował, że w okolicach Wilczego Szańca odsłonięto tablicę pamiątkową “Sztynort i 20 lipca 1944”.
- Główne przemówienie wygłosił prof. Norbert Lammer, były przewodniczący Niemieckiego Bundestagu i obecny Prezes Fundacji im. Konrada Adenauera, który nieudolnie próbował wybielić nazistów.
- Zobacz także: Warszawa. Nożownik zaatakował dwóch nastolatków. Nieoficjalnie: Sprawca pochodzi z Uzbekistanu
20 lipca 1944 r. w Wilczym Szańcu niedaleko Kętrzyna dokonano nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera. Jednym ze spiskowców był niemiecki oficer Claus von Stauffenberg, którego dzisiejsze Niemcy próbują wybielać.
Niemiecki "bohater" pogardzał Polakami
Tymczasem niemiecki “bohater” był zwolennikiem wypowiedzenia przez Niemcy traktatu wersalskiego, aneksji Austrii oraz ataku na Polskę - w tym jej kolonizowania - przypomniał portal Radia Maryja.
Stauffenberg pisał do swojej żony: “Miejscowa ludność [w Polsce - przyp. red] to niewiarygodny motłoch, bardzo dużo Żydów i mieszańców. Naród, który, aby się dobrze czuć, najwyraźniej potrzebuje batoga. Tysiące jeńców przyczynią się na pewno do rozwoju naszego rolnictwa. Niemcy mogą wyciągnąć z tego korzyści, bo oni są pilni, pracowici i niewymagający”.
Czytaj także: Bąkiewicz: Powstanie Warszawskie to nie tylko teren Warszawy
Konsulat Generalny Niemiec w Gdańsku uczcił pamięć nazistów
Tymczasem w Gdańsku odbyła się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę nieudanego zamachu na Hitlera.
Główne przemówienie wygłosił były przewodniczący Niemieckiego Bundestagu i obecny Prezes Fundacji im. Konrada Adenauera, prof. Norbert Lammert. Nawiązując do historycznych wydarzeń w 1944 roku powiedział m.in.: "Powstanie z 20 lipca 1944 jest dzisiaj symbolem przyzwoitości i odwagi cywilnej. (...) Zamachowcy nie byli oczywiście krystalicznymi demokratami. Byli ludźmi swoich czasów, powiązanymi z realiami ich społecznego pochodzenia. (...) Jednak w jakim stanie byłby wizerunek Niemiec po wojnie światowej, gdyby nie nastąpiły choćby co najmniej takie nieudane próby powstania przeciwko władzy? - czytamy we wpisie w mediach społecznościowych Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku.
Konsulat poinformował również, że w okolicach Wilczego Szańca odsłonięto tablicę pamiątkową “Sztynort i 20 lipca 1944”.
Dzisiaj nastąpiło w okolicach Wilczego Szańca odsłonięcie tablicy pamiątkowej „Sztynort i 20 lipca 1944”, która przywołuje rolę ówczesnego właściciela posiadłości wokół pałacu w Sztynorcie, Heinricha von Lehndorffa, w próbie zamachu na Adolfa Hitlera. W ceremonii udział wzięli konsul generalna Cornelia Pieper, były minister spraw zagranicznych NRD w jedynym demokratycznie wybranym rządzie tego kraju w 1990 r., Markus Meckel, minister kultury Saksonii-Anhalt Rainer Robra, Karl-Heinz Paqué, przewodniczący Fundacji im. Friedricha Naumanna dla Wolności oraz Bettina Bouresh ze Stowarzyszenia Lehndorffów - napisał niemiecki konsulat.
Konsulat Generalny Niemiec w Gdańsku uczcił pamięć… nazistów‼️ Podczas przemówienia padły takie słowa: „… nie byli oczywiście krystalicznymi demokratami. Byli ludźmi swoich czasów, powiązanymi z realiami ich społecznego pochodzenia” Chodzi o Stauffenberga i jego grupę, która chciała pozbyć się Hitlera, by przejąć władzę i stery nad wojną, którą przegrywali - napisał na platformie X dziennikarz portalu Tysol.pl Konrad Wernicki.
Źródło: tysol.pl, radiomaryja.pl