Konkurs Wołyń - Pamięć Pokoleń. Autorzy najlepszych prac wezmą udział w wizycie studyjnej w Parlamencie Europejskim
Trwa II edycja Konkursu Wołyń - Pamięć Pokoleń. Dotyczy on zagadnień związanych z ludobójstwem dokonanym na obywatelach II RP na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej przez UPA.
- Celem konkursu jest przede wszystkim upowszechnianie wiedzy o ofiarach ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.
- Konkurs nie ogranicza się wyłącznie do tematyki ludobójstwa na terenach Wołynia i Małopolski Wschodniej.
- Najlepsze prace zostaną wydane w specjalnej publikacji, a ich autorzy wezmą udział w wizycie studyjnej w Parlamencie Europejskim.
Uczniowie szkół podstawowych klas VII i VIII oraz uczniów szkół ponadpodstawowych mogą wziąć udział w II edycji Konkursu Historycznego Wołyń – Pamięć Pokoleń. Celem konkursu jest przede wszystkim upowszechnianie wiedzy o ofiarach ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.
Chodzi nam o to, by przywrócić pamięć o kartach polskiej historii związanej z Kresami, w tym szczególnie tragicznych wydarzeń ludobójstwa dokonanego przez OUN UPA na Polakach - i nie tylko na Polakach - na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Chcemy wyjść z tymi tematami, żeby poszerzyć wiedzę młodzieży na temat historii Polski w tym trudnym czasie. Trwa wojna na Ukrainie, pomoc to jedno, ale nasza polska troska o pamięć i prawdę historyczną, to druga sprawa - powiedziała Danuta Skalska, jedna z organizatorek konkursu.
Do wyboru są takie tematy jak: “Porównanie postaw Polaków Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata z postawami Ukraińców ratujących swoich sąsiadów Polaków przed śmiercią z rąk nacjonalistów ukraińskich”, “Ksiądz Ludwik Wrodarczyk i Biskup Grzegorz Chomyszyn - bezkompromisowi obrońcy zasad chrześcijańskich w czasach tryumfu zła”, a także prace związane ze wspomnieniami osób znanych autorom.
Nagrodą odwiedziny w Parlamencie Europejskim
Prace można nadsyłać do końca marca. Najlepsze prace zostaną wydane w specjalnej publikacji, a ich autorzy wezmą udział w wizycie studyjnej w Parlamencie Europejskim.
Towarzyszy nam świadomość upływającego czasu i przyspieszonego odchodzenia ostatnich świadków historii; mamy też poczucie, że tylko wspólnymi siłami zdołamy tę wielką akcję edukacyjną w kolejnych latach realizować - wskazują twórcy projektu.
Organizatorami konkursu są: Michał Wójcik – Poseł na Sejm RP, Beata Kempa – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Beata Białowąs – Członek Zarządu Województwa Śląskiego, Światowy Kongres Kresowian z siedzibą w Bytomiu, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich z siedzibą w Bytomiu, Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów z siedzibą we Wrocławiu.
Źródło: radio.katowice.pl, radiomaryja.pl, facebook