Polska, Węgry i Słowacja wprowadziły embargo na ukraińskie zboże. Ukraina odpowiedziała skargami do międzynarodowych podmiotów. Kolejny kraj Unii Europejskiej zamierza pójść drogą Warszawy
Polska wraz z Węgrami i Słowacją zdecydowały się na wprowadzenie embarga na ukraińskie zboże i produkty rolne. Wcześniej 15 września Komisja Europejska zdecydowała się na zniesienie unijnego zakazu. Teraz drogą Polski zamierzają pójść Chorwaci.
- Polska, Węgry i Słowacja jako jedyne w Unii Europejskiej kraje graniczące z Ukrainą postanowiły podtrzymać embargo na zboże i produkty rolne z tego kraju.
- Z tego powodu, Kijów pozwał sąsiadów do Międzynarodowej Organizacji Handlu i poskarżył się Brukselii.
- Teraz za śladem Polski zamierzają pójść Chorwaci, o czym wspomniał premier Andrej Plenković.
- Zobacz także: Dwa kraje UE potępiły Polskę. Chodzi o decyzję Morawieckiego
Premier Chorwacji Andrej Plenković powiedział, że jego kraj nie będzie importować ukraińskiego zboża i nie wykluczył wprowadzenia embarga, tak jak zrobiła to Polska.
Chorwacja chce być krajem tranzytowym, a nie krajem otrzymującym ogromne ilości ukraińskiego zboża, które jest tańsze od naszego, co oznaczałoby kłopoty dla naszych rolników - zapowiedział premier Chorwacji Andrej Plenković.
W piątek Komisja Europejska ogłosiła zniesienie embarga na import zboża z Ukrainy, które obowiązywało do 15 września. W odpowiedzi Polska, Węgry i Słowacja zdecydowały się na wprowadzenie jednostronnych ograniczeń.
Ze sformowanej w kwietniu koalicji pięciu państw, które domagały się zakazu części ukraińskiego importu rolnego, dwa - Rumunia i Bułgaria - postanowiły nie kontynuować tego rodzaju restrykcji, co w Bułgarii doprowadziło do protestów rolników i blokady przez nich dróg.
Rząd Mateusza Morawieckiego ogłosił, że embargo będzie obowiązywać bezterminowo. Wcześniej premier zapowiadał, że jeśli KE nie przedłuży zakazu wwozu ukraińskiego zboża, to Polska sama podejmie taką decyzję.
Chorwacja nałoży embargo na ukraińskie zboże?
Premier Chorwacji zapytany, czy jego kraj może wdrożyć podobny zakaz, nie odpowiedział wprost. Zwrócił natomiast uwagę, że obecnie chorwackie porty ułatwiają przewóz ukraińskiego zboża do krajów trzecich.
Wcześniej Chorwacja zaoferowała Ukrainie korzystanie ze swoich portów morskich, ponieważ dostęp strony ukraińskiej do Morza Czarnego jest blokowany przez Rosję w związku z toczącą się wojną.
Nie wiadomo, ile zboża wyeksportowano przez chorwackie porty, ale trasa ta jest już popularna - powiedziała wicepremier Ukrainy Julia Swyrydenko.
Dlaczego Kijów tak bardzo zabiega o dostęp do rynku UE?
Obecnie istnieją dwa sposoby wywozu ukraińskich produktów rolnych z kraju poprzez porty na Dunaju bądź drogą lądową do UE. Nie są one jednak w stanie obsłużyć całej eksportowanej produkcji, dlatego odblokowanie dostępu do rynku unijnych państw sąsiedzkich ma tak istotne znaczenie dla władz w Kijowie.
UE w czerwcu ubiegłym roku wprowadziła liberalizację całego przywozu z Ukrainy i zawiesiła środki ochrony handlu wobec ukraińskich przedsiębiorstw. Regulacja, która początkowo obowiązywała przez rok, została przedłużona o kolejny rok.
Źródło: dorzeczy.pl, isbnews.pl