Kolejne państwo Unii Europejskiej zapowiada uznanie niepodległości Palestyny

28
0
2
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/AA/Abaca

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapowiedział, że uznanie przez jego kraj państwa palestyńskiego nastąpi do lipca tego roku. Od 1988 r. 139 ze 193 państw członkowskich ONZ uznało państwowość Palestyny – przypomina agencja Reutera.

Zachodnie państwa uznają niepodległość Palestyny?

Premier powiedział, że Hiszpania liczy na to, iż w Unii Europejskiej powstanie wkrótce „masa krytyczna”, która skłoni więcej państw członkowskich do zajęcia podobnego stanowiska – podała agencja EFE. 

Musimy pomyśleć poważnie, by uczynić to w tym półroczu – mówił premier. 

22 marca br. Sanchez poinformował, że Hiszpania porozumiała się z Irlandią, Maltą i Słowenią w sprawie „podjęcia pierwszych kroków” w kierunku uznania państwa palestyńskiego. Mówił wówczas, że do uznania tej państwowości mogłoby dojść w ciągu najbliższych lat. Kilka tygodni wcześniej premier zapowiedział, że jego rząd wniesie do parlamentu Hiszpanii projekt uznania niepodległości państwa palestyńskiego.

Jak dotąd spośród krajów UE Palestynę za niepodległe Państwo uznały jedynie Cypr (od 1988) i Szwecja (od 2014 r.). Pozostałe, tak jak m.in. Polska utrzymują stosunki dyplomatyczne z Autonomią Palestyńską, ale nie uznają jej za niepodległe państwo.

Źródło: tvp.info

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
28
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo