Zmiany w Kodeksie Karnym. Kilkuset więźniów wyszło na wolność. To efekt nowych przepisów
634 skazanych opuściło od niedzieli zakłady karne w związku z nowelizacją przepisów dotyczących kradzieży. Nowe przepisy przewidują, że kradzież przedmiotu o wartości poniżej 800 złotych nie jest przestępstwem, a wykroczeniem, a za wykroczenie nie orzeka się kary więzienia.
- 1 października weszła w życie nowelizacja Kodeksu karnego, która zaostrza przepisy za najpoważniejsze przestępstwa.
- Natomiast dziennikarz RMF FM ustalił, że ponad 600 więźniów opuściło zakłady karne.
- Stało się tak za sprawą nowych przepisów w sprawie kradzieży przedmiotu wartego poniżej 800 złotych.
- Zobacz także: Wielka debata przedwyborcza w TVMN. "Oddajemy głos komitetom wyborczym"
Z ustaleń reportera RMF FM wynika, że te ponad 600 osób to ostateczna liczba. Mogą się oczywiście zdarzać pojedyncze przypadki, gdy nie ma jeszcze decyzji sądów w sprawie zwolnienia z więzienia osób, które zostały skazane za kradzież przedmiotu o wartości powyżej 500 zł, bo taki był poprzedni próg.
Jak powiedziała RMF FM Mirosława Chyr z Sądu Okręgowego w Warszawie, rodzi to jednak określone skutki prawne.
Tytułem przykładu można wskazać chociażby możliwość wywiedzenia roszczenia wobec Skarbu Państwa za bezpodstawne pozbawienie wolności - poinformowała Mirosława Chyr z Sądu Okręgowego w Warszawie.
Mirosława Chyr dodała, że w warszawskich sądach od września prowadzono kwerendę spraw, w których mogły zapaść nowe decyzje dotyczące skazanych. Badano też podstawy listów gończych i Europejskich Nakazów Aresztowania. W efekcie dwa z nich anulowano.
Czytaj więcej: Wytyczne w sprawie aborcji są już gotowe, ale nie zostaną ujawnione. "Zaszkodziłby w kampanii wyborczej"
Zmiany w Kodeksie karnym
1 października weszła w życie nowelizacja Kodeksu karnego. Nowe przepisy znacznie zaostrzają kary za najpoważniejsze przestępstwa, w tym te dokonywane na tle seksualnym. Nowela wprowadza też zupełnie nowe typy przestępstw.
Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości w oficjalnym komunikacie, reforma przewiduje szereg wskazówek dla sądów, doprecyzowujących okoliczności łagodzące i obciążające.
Minister @ZiobroPL ws. #PandoraGate: Rodzice muszą mieć przekonanie, że państwo polskie chroni dzieci. Niemniej powinni również ponosić odpowiedzialność za własne dzieci i monitorować ich działania w Internecie. pic.twitter.com/qvu94wSR2Y — Min. Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL) October 5, 2023
Źródło: rmf24.pl