Kard. Rugambwa: Kościół katolicki w Afryce kwitnie, ale stoi przed "dużymi wyzwaniami"
Nowo wyświęcony kardynał z Tanzanii potwierdził, że mieszkańcy Czarnego Lądu odegrają wiodącą rolę w przyszłości katolicyzmu, ale przyznał także, że Kościół w Afryce w obliczu swojego rozkwitu stoi przed poważnymi wyzwaniami.
- Kard. Rugambwa powiedział, że Kościół w Afryce stoi przed “dużymi wyzwaniami”, chodzi o formowanie wysokiej jakości kapłanów, wzrost popularności sekt w obrębie chrześcijaństwa, a także ideologiczna presja z zewnątrz.
- Kardynał odnosząc się do ideologii gender, przyznał, że idee te nie pochodzą jedynie ze świeckich źródeł, ale są przekazywane nawet wewnątrz Kościoła.
- Zapytany, czy w Kościele powszechnym są tacy, którzy wydają się nie doceniać obaw i poglądów afrykańskich katolików, kardynał Rugambwa odpowiedział, że ci, którzy lekceważą Afrykę, robią to na własną niekorzyść.
- Zobacz także: Polityczny zamęt we Francji. Lider Republikanów zamyka swoim przeciwnikom dostęp do siedziby partii
Kardynał Protase Rugambwa powołując się na niesamowity rozwój Kościoła w Afryce, który ma dziś o 250 milionów wyznawców więcej niż 125 lat temu i według prognoz do 2050 r. będzie domem dla co trzeciego katolika na świecie, potwierdził amerykańskiemu National Catholic Register, że “przyszłość Kościoła jest w Afryce”.
Czym w końcu jest Kościół? Mówimy o obecności ludzi; wierzących, wyznawców, zwolenników. W Afryce nie ma wątpliwości, że jeśli policzyć tych, którzy zostali ochrzczeni, z każdym kolejnym dniem liczba ta rośnie - powiedział kardynał z Tanzanii.
Jednocześnie kard. Rugambwa powiedział, że Kościół w Afryce stoi przed “dużymi wyzwaniami”, chodzi o formowanie wysokiej jakości kapłanów, wzrost popularności sekt w obrębie chrześcijaństwa, a także ideologiczna presja z zewnątrz.
Mamy różne teorie, nadchodzą różne pomysły, różne ideologie - powiedział, odnosząc się konkretnie do ideologii gender.
Więc musimy się przygotować - dodał.
Czytaj także: Księża biskupi: Nikt w imię osobistej wolności nie ma prawa decydować o życiu drugiego człowieka
Ideologiczna presja i sekty
Kardynał odnosząc się do ideologii gender, przyznał, że idee te nie pochodzą jedynie ze świeckich źródeł, ale są przekazywane nawet wewnątrz Kościoła.
W dzisiejszych czasach, z tym globalnym Kościołem, globalizacją, jaką znamy, to, co widzisz w Ameryce, dzieje się już tutaj! - powiedział.
Kard. Rugambwa ostrzegł również przed niebezpieczeństwami charyzmatycznych sekt w afrykańskim chrześcijaństwie, gdzie różne wyznania próbują odciągnąć katolików od Kościoła poprzez emocjonalne “atrakcje”. Przykładowo, działalność zielonoświątkowców była wielokrotnie krytykowana przez przywódców Kościoła za “inwazję” na przestrzenie katolickie i używanie “nieuwierzytelnionych cudów i proroctw” jak “opium” dla przyciągnięcia nieświadomych wiernych.
Zapytany, czy w Kościele powszechnym są tacy, którzy wydają się nie doceniać obaw i poglądów afrykańskich katolików, kardynał Rugambwa odpowiedział, że ci, którzy lekceważą Afrykę, robią to na własną niekorzyść.
Źródło: aciafrica.org, pch24.pl