Polacy nie chcą 800 plus? Najnowszy sondaż burzy koncepcję Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński nie nadąża za pragnieniami polskiego społeczeństwa
W niedzielę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przedstawił waloryzację świadczenia 500 plus dla dzieci i od nowego roku ma wynieść ono już 800 złotych. Wśród Polaków przeprowadzono sondaż, co sądzą o pomyśle partii rządzącej. Wyniki są dalekie od oczekiwań kierownictwa ugrupowania.
- Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński z dumą ogłosił w niedzielę podwyższenie świadczenia socjalnego dla dzieci do 800 złotych.
- Waloryzacja programu 500 plus ma według planów obecnego rządu nastąpić od przyszłego roku, a zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego przewyższyć inflację.
- Portal informacyjny "onet.pl" zlecił przeprowadzenie sondażu, co sądzą Polacy o waloryzacji tego programu socjalnego.
- Zobacz także: Zasiłek macierzyński - komu przysługuje oraz jak i do kiedy złożyć wniosek? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o upływającym terminie
W niedzielę podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości prezes partii Jarosław Kaczyński zapowiedział waloryzację programu 500 plus. Od przyszłego roku świadczenie finansowe będzie wynosić 800 złotych.
O pomysł Kaczyńskiego zapytał portal Onet, a sondaż przeprowadziła pracownia UCE RESEARCH. Pytanie brzmiało: Czy popierasz podniesienie świadczenia 500+ do 800 zł? Polacy są mocno podzieleni w tej kwestii, a niemal połowa badanych krytycznie ocenia propozycję PiS.
Aż 46 proc. respondentów twierdzi, że nie jest to dobry pomysł. Odpowiedź "zdecydowanie nie" zaznaczyło go 30,9 proc., podczas gdy 15,1 proc. – "raczej nie". Z kolei 36,7 proc. uważa, że to dobry pomysł. 16 proc. uczestników sondażu "zdecydowanie" popiera takie rozwiązanie, a 20,7 proc. zaznaczyło opcję "raczej tak".
Ponadto 10,3 proc. respondentów nie ma wyrobionej opinii w tym temacie, a 7 proc. respondentów zaznaczyło opcję "nie obchodzi mnie to".
Poparcie wygląda różnie w zależności od tego, czy dana grupa respondentów pobiera już teraz świadczenie 500 plus. Wśród obecnych beneficjentów świadczenia waloryzację popiera 53,7 proc., podczas gdy w grupie niepobierającej 500 plus, rozszerzenie popiera 24,6 proc. respondentów.
Ile będzie nas kosztowało 800 plus?
Koszt waloryzacji programu to około 24 mld złotych. Jednakże jak wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki, waloryzacja ma na celu nie tyle zrekompensować inflację, co nawet ją przewyższyć.
To jest przede wszystkim podniesienie, waloryzacja 500 plus do poziomu 800 złotych. Przy czym warto podkreślić że to jest znacznie powyżej inflacji od czasu wprowadzenia tego bardzo ważnego programu, bo pojawiły się takie głosy, że to jedynie rekompensuje inflację. 60 proc. więcej to znacznie więcej niż ośmioletnia inflacja, nawet licząc na koniec tego roku około 46 proc. - wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki.
Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski został zapytany, czy zrealizowanie propozycji waloryzacji programu 500 plus wiązałoby się z podwyższeniem podatków w Polsce. W odpowiedzi podkreślił, że nic takiego nie będzie miało miejsca.
Dla nas program 500 plus to inwestycja w rodziny, inwestycja w to, aby wyrównać szanse wszystkim, którzy pochodzą z mniejszych miejscowości na taki sam start życiowy, jaki mają dzieci z dużych miast - podkreślił poseł PiS Krzysztof Sobolewski.
Źródło: dorzeczy.pl, onet.pl