Wizyta szefowej Komisji Europejskiej w Polsce. Środki z Krajowego Planu Odbudowy zostaną odblokowane. Leyen: "Jest to wspaniała wiadomość dla Europy i dla Polski"
W piątek w Warszawie odbyła się wizyta szefowej Komisji Europejskiej Ursuly von der Leyen i Premiera Belgii Alexandra De Croo. Szefowa KE poinformowała o decyzji w sprawie środków z Krajowego Planu Odbudowy.
W piątek w Warszawie odbyła się wizyta szefowej Komisji Europejskiej Ursuly von der Leyen i Premiera Belgii Alexandra De Croo. Lider Platformy Obywatelskiej i szef polskiego rządu Donald Tusk podziękował Ursuli von der Leyen i Alexandrowi De Croo za zrozumienie sytuacji naszego kraju i zaangażowanie w kwestię rozwoju współpracy międzynarodowej.
Szef rządu podkreślił, że od pierwszych dni urzędowania celem było m.in. przywrócenie rządów prawa i standardów demokratycznych
Środki z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski
Następnie głos zabrała Ursula von der Leyen, która ogłosiła decyzje podjęte przez unijne instytucje.
Wspólnie będziemy chronić praworządność w całej Europie. Cieszę się z planu działania, jaki zaprezentował rząd. To silne oświadczenie. To jasna mapa drogowa dla Polski. Mam dobre wiadomości - stwierdziła Ursula von der Leyen.
Zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich, które obecnie zostały zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski. To pochodzi z funduszy Next Generation oraz funduszy spójnościowych. Zostanie to zagwarantowane poprzez urząd prokuratura europejskiego. Jest to wspaniała wiadomość dla Europy i dla Polski - dodała szefowa Komisji Europejskiej.
Przebywająca z wizytą w Polsce Ursula von der Leyen ogłosiła, że pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski będą odblokowane. To 137 miliardów euro. — Łukasz Bok (@LukaszBok) February 23, 2024
Czytaj więcej:
Donald Tusk chwali się swoim sukcesem
Kontynuując temat unijnych funduszy polski premier nie ukrywał swojej radości z decyzji podjętej przez brukselskich urzędników.
Trochę czekaliśmy i mamy to! To jest naprawdę bardzo ważny dzień i trochę się wspólnie napracowaliśmy, szczególnie Polki i Polacy 15 października na nowo wybierając demokrację - podkreślił Donald Tusk.
Zaznaczył, że to blisko 600 mld złoty, które mogą zostać przeznaczone na różne inwestycje.
To jest 600 mld zł, to jest góra pieniędzy, którą dobrze wykorzystamy. Wykorzystamy, żeby też rozładować to wszystko, co budzi też dziś napięcie i niepokoje. Nieprzypadkowo pani przewodnicząca wspomniała o tych szybkich płatnościach i wśród nich będzie 1,5 mld euro, które trafią bezpośrednio do małych i średnich producentów żywności - dodał szef polskiego rządu.
Mamy praworządność. Mamy 600 miliardów. Przed nami kolejny wielki cywilizacyjny skok! — Donald Tusk (@donaldtusk) February 23, 2024
Natomiast wiceprezes stowarzyszenia Wiara i Czyn Paweł Kubala zauważył, że pieniądze zostały przeznaczone wyłącznie ze względu na zmianę władzy w Polsce. Jego zdaniem to może być sygnał do budowy nowej europejskiej organizacji międzypaństwowej, która zastąpi Unię Europejską.
UE, która rozdaje pieniądze po uważaniu, a nie w oparciu o przejrzyste, proste reguły, staje się organizmem, który należy zdecydowanie odrzucić. Czas na zbudowanie współpracy europejskiej na nowo - albo w oparciu o czerwcowe wybory, albo o nową organizację międzynarodową - skomentował dzisiejszą decyzję von der Leyen, sekretarz redakcji portalu TV Media Narodowe Paweł Kubala.
UE, która rozdaje pieniądze po uważaniu, a nie w oparciu o przejrzyste, proste reguły, staje się organizmem, który należy zdecydowanie odrzucić. Czas na zbudowanie współpracy europejskiej na nowo - albo w oparciu o czerwcowe wybory, albo o nową organizację międzynarodową. — Paweł Kubala (@Pawel_Kubala) February 23, 2024
Źródło: polsatnews.pl, x.com