30 lat temu Jan Paweł II ogłosił List do Rodzin "Gratissimam sane". Papież podkreślał znaczenie zasady pierwszeństwa wychowawczego rodziców i ochrony małżeństwa

0
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Wojciech Kryński

Dokładnie 30 lat temu, 2 lutego 1994r., św. Jan Paweł II ogłosił List do Rodzin “Gratissimam sane”, gdzie podkreślił znaczenie zasady pierwszeństwa wychowawczego rodziców. W tym samym roku Komisja Konstytucyjna wpisała ją do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej - przypomniał mec. Nikodem Bernaciak.

  • Bernaciak zaznaczył, że “wśród licznych i cennych myśli papież podkreślił tam znaczenie zasady pierwszeństwa wychowawczego rodziców”.
  • Św. Jan Paweł II pisał również o znaczeniu zasady ochrony małżeństwa i rodziny. Zaznaczył, że tylko związek kobiety i mężczyzny może być uznany i potwierdzony społecznie jako małżeństwo.
  • “Gratissimam sane”: Nie mogą być uznane społecznie jako małżeństwo inne związki międzyludzkie, które tym warunkom nie odpowiadają, choć dzisiaj istnieją takie tendencje, bardzo groźne dla przyszłości ludzkiej rodziny i społeczeństw.
  • Zobacz także: List Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy w sprawie pigułki "dzień po". Medycy przestrzegają przed konsekwencjami. "Jest to środek niebezpieczny"

Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą od której nie może się on odłączyć. Wszak normalnie każdy z nas w rodzinie przychodzi na świat, można więc powiedzieć, że rodzinie zawdzięcza sam fakt bycia człowiekiem - czytamy w “Gratissimam sane”.

Pierwszeństwo wychowawcze rodziców

Starszy analityk Centrum Badań i Analiz Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris mec. Nikodem Bernaciak zaznaczył, że “wśród licznych i cennych myśli papież podkreślił tam znaczenie zasady pierwszeństwa wychowawczego rodziców”.

Bezpośrednimi wychowawcami w stosunku do swoich dzieci pozostają zawsze na pierwszym miejscu rodzice. Rodzice mają też w tej dziedzinie pierwsze i podstawowe uprawnienia. Są wychowawcami, ponieważ są rodzicami. Jeśli zadanie to rodzice z kolei dzielą z innymi ludźmi, a także z instytucjami, na przykład z Kościołem i państwem, to zawiera się w tym prawidłowe odzwierciedlenie zasady pomocniczości - przekazał papież w liście.

“Zasada pomocniczości wspiera miłość rodzicielską”

Rodzice nie są w stanie zaspokoić wszystkich zapotrzebowań całościowego procesu wychowawczego, zwłaszcza gdy chodzi o wykształcenie, ale również gdy chodzi o całą szeroką dziedzinę uspołecznienia. W tych dziedzinach, gdzie rodzina nie może skutecznie działać sama, zasada pomocniczości wspiera miłość rodzicielską, odpowiada dobru rodziny. Pomocniczość dopełnia w ten sposób miłość rodzicielską, a równocześnie potwierdza jej fundamentalny charakter. Wszyscy inni uczestnicy procesu wychowawczego działają poniekąd w imieniu rodziców, w oparciu o ich zgodę, a w pewnej mierze nawet ich zlecenie - czytamy.

Czytaj także: W Niepokalanowie odbędzie się ogólnopolskie nabożeństwo pierwszych pięciu sobót

Jan Paweł II: Małżeństwo to kobieta i mężczyzna 

Św. Jan Paweł II pisał również o znaczeniu zasady ochrony małżeństwa i rodziny. Zaznaczył, że tylko związek kobiety i mężczyzny może być uznany i potwierdzony społecznie jako małżeństwo. 

Nie mogą być uznane społecznie jako małżeństwo inne związki międzyludzkie, które tym warunkom nie odpowiadają, choć dzisiaj istnieją takie tendencje, bardzo groźne dla przyszłości ludzkiej rodziny i społeczeństw. Żadne społeczeństwo ludzkie nie może ryzykować permisywizmu w sprawach tak podstawowych jak istota małżeństwa i rodziny! - czytamy. 

Mec. Bernaciak podkreślił, że “zarówno zasada pierwszeństwa wychowawczego rodziców, jak i ustrojowa zasada ochrony małżeństwa i rodziny, zostały umieszczone przez ustrojodawcę w obecnie obowiązującej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.”.

Źródło: x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo