Francuscy socjolodzy podają klucz do wychowania dzieci w wierze katolickiej. Praktykowanie religii i przekaz wiary w domu rodzinnym - dwie najważniejsze rzeczy
W jaki sposób zadbać o to, aby nasze dzieci w przyszłości nie zapomniały o wierze? Jak podkreślają na łamach francuskiego dziennika La Croix francuscy socjologowie, rodzina bardzo pozytywnie wpływa na rozwój religijny młodego człowieka.
- Na łamach francuskiego dziennika La Croix opublikowano opinię tamtejszych socjologów o kwestii praktykowania religijnego.
- Wskazano na punkty jakie muszą spełniać katolicy, aby ich wiara pozostawała żywa nie tylko w nich samych, ale również w dzieciach.
- Zbadano również jak wychowanie w wierze przekłada się na wybór drogi życiowej i szkoły przez młodych ludzi.
- Zobacz także: Ordo Iuris wypowiada wojnę przeciwko groźnej ideologii LGBT. Powstanie ustawa regulująca i chroniąca dzieci przed tranzycją. Kwaśniewski: "Zakaz kastracji dzieci"
Gazeta wskazuje na ogromny problem dotyczący przekazu wiary młodemu pokoleniu przez katolików. Narodowy instytut statystyczny INSEE we Francji informuje, że wśród osób w wieku od 18 do 59 roku życia zaledwie 29 proc. stanowią katolicy. 10 lat temu było to 43 procent.
Dodano również, że zaledwie 67 proc. dzieci w rodzinach katolickich zachowuje wiarę rodziców. W przypadku rodzin żydowskich jest to 91 proc., a w rodzinach muzułmańskich – 84 proc. Socjolog katolicyzmu Raison du Cleuziou wskazuje, że kluczowe w przekazie wiary jest zachowywanie praktyk religijnych takich jak modlitwa, Msza święta czy pielgrzymka. Zauważono, że nieskuteczne jest pozostawianie owego wychowania jedynie instytucjom.
Jak wychowanie w wierze przekłada się na wybór ścieżki życiowej?
Równie istotną opinię zaprezentował prof. Pierre Brechon, który mówi o tym, że jedynie umiejętność rodziny w kwestii uchronienia się przed obcym wpływem kulturowym pozwala na skuteczność w przekazie wiary. Stąd też wiara przekazywana jest w konserwatywnych rodzinach, dbających o katolickie wychowywanie dzieci.
W tekście zaznaczono, że bardzo ważne jest zadbanie o odpowiedni wybór szkoły czy ruchów młodzieży. Zacytowano także rodziców-katolików, którym nie udało się przekazać wiary. Wskazali oni na mylne przekonanie co do tego, że dzieciom należy pozostawić wolność po to, aby mogły wiarę wybrać lub odrzucić w dorosłym życiu. Jak czytamy, tylko 2 proc. młodych osób, które wychowały się w rodzinach niepraktykujących wraca do wiary w przyszłości.
Źródło: marsz.info, vaticannews.va