Wspieraj wolne media

Jak walczyć z trądzikiem? [Materiał promocyjny]

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne/Reklamodawca
Zdjęcie ilustracyjne/Reklamodawca / Zdjęcie ilustracyjne/Reklamodawca

Choroby dermatologiczne są szczególnie dokuczliwe, ponieważ nie tylko wywołują dyskomfort, ale też znacząco obniżają samoocenę. Osoby, które się z nimi borykają, nierzadko ograniczają swoją aktywność społeczną. Trądzik sprawia, że czują się krytycznie oceniane przez swoje otoczenie. Drobne zmiany skórne udaje się przykryć makijażem, ale większe trudno zamaskować. Niekiedy pozostają po nich blizny, których usuwanie stanowi spore wyzwanie. Podpowiadamy, jak walczyć z trądzikiem, aby pozbyć się nieestetycznych zmian i odzyskać pewność siebie.

Trądzik – problem nastolatków i dorosłych

Mogłoby się wydawać, że trądzik to przypadłość, która mija wraz z wiekiem. Na wspomnianą chorobę zapadają nastolatki, w których organizmie zachodzą znaczące zmiany hormonalne. Rzeczywiście wielu młodych ludzi zaciekle walczy z grudkami, krostkami i torbielami wypełnionymi ropą. Nie u wszystkich choroba ustępuje samoistnie. Poza tym wzrasta odsetek dorosłych, którzy cierpią na tę dermatozę.

Nadmierna produkcja łoju a powstawanie zmian skórnych

W przebiegu trądziku obserwuje się zwiększoną aktywność gruczołów łojowych. Wytwarzają one nadmierną ilość sebum, która stanowi pożywkę dla bakterii Propionibacterium acne. Łój zapycha pory, w których namnaża się ten mikroorganizm. W rezultacie powstają nieestetyczne zmiany skórne. 

Jakie są rodzaje trądziku?

Dermatolodzy wyróżniają następujące rodzaje trądziku:

  • trądzik pospolity, który cechuje obecność zaskórników otwartych, zamkniętych, grudek i zmian ropnych,

  • trądzik różowaty sprawia, że cera pozostaje zaczerwieniona, a na jej powierzchni pojawiają się krostki i grudki,

  • trądzik krostkowy przyjmuje postać krostek z ropną zawartością,

  • trądzik niezapalny uchodzi za najłagodniejszą odmianę. Towarzyszą mu bowiem zaskórniki w strefie T,

  • trądzik torbielowaty stanowi cięższą postać choroby. Torbiele wypełnione ropą powodują ból. Pozostawiają po sobie nieestetyczne pamiątki w postaci blizn,

  • trądzik grudkowo-krostkowy, który wiąże się z występowaniem grudek i krostek,

  • trądzik hormonalny wynika z zaburzeń endokrynologicznych. U kobiet na ogół nasila się przed menstruacją i w trakcie przekwitania,

  • trądzik skupiony obejmuje twarz. Najczęściej diagnozuje się go u dojrzałych mężczyzn,

  • trądzik pospolity tworzą zaskórniki i grudki z ropną zawartością.

Jakie hormony wywołują trądzik?

Przyczyny trądziku są bardzo zróżnicowane. Dużo mówi się o wpływie hormonów. Gdy w organizmie wzrasta stężenie androgenów, gruczoły łojowe pracują intensywnie. Organizm kobiet również wytwarza męskie hormony płciowe, ale w mniejszych ilościach. Tłumaczy to, dlaczego u przedstawicielek płci żeńskiej choroba na ogół przybiera łagodniejszy przebieg.  U pań stan cery zazwyczaj pogarsza się tuż przed miesiączką. Spada wówczas stężenie estrogenów, a wzrasta progesteronu. Ten drugi hormon płciowy jest częściowo przekształcany w testosteron. 

Stres jako potencjalna przyczyna trądziku

Zaburzenia hormonalne, które wywołują trądzik, pozostają silnie skorelowane ze stresem. Dziś bardzo często doświadczamy przewlekłego napięcia nerwowego, które wywiera destrukcyjny wpływ na nasz organizm. Kiedy pojawia się jakiś bodziec, który odczytujemy jako potencjalne zagrożenie, nadnercza wytwarzają hormony stresu – adrenalinę, noradrenalinę i kortyzol. 

Dawniej ww. substancje pomagały nam uporać się z niebezpieczeństwem. Zwiększały zatem nasze szanse na przetrwanie. Dziś rzadko ktoś lub coś bezpośrednio zagraża naszemu życiu lub zdrowiu. Na ogół martwimy się sprawami życia codziennego – problemami w pracy, nadmiarem obowiązków, wzrostem cen czy kłótnią z partnerem. Niestety, każda z tych sytuacji uruchamia ten sam mechanizm obronny.

Kortyzol, który utrzymuje się na wysokim poziomie przez dłuższy czas, zakłóca procesy zachodzące w ustroju. Stanowi sygnał, że obecne warunki życia nie służą prokreacji. W rezultacie spada stężenie estrogenów w organizmie. Skutkuje to nie tylko problemami z zajściem w ciążę, ale też łojotokiem, który sprzyja rozwojowi trądziku. U kobiet estrogeny stanowią przeciwwagę dla testosteronu. Ich wysoki poziom pozwala cieszyć się gładką skórą, która nie wyświeca się nadmiernie w ciągu dnia. 

Jak walczyć z trądzikiem? Z pomocą przychodzą adaptogeny

Należy dążyć do odzyskania równowagi hormonalnej. W osiągnięciu tego celu może pomóc redukcja stresu. Ashwagandha, która jest adaptogenem, słynie z tego, że pozwala lepiej radzić sobie w stanach napięcia nerwowego. Sprzyja odzyskaniu homeostazy (stanu wewnętrznej równowagi). Jej suplementacja uchodzi za bezpieczną, gdyż wspomniana roślina jest nietoksyczna. Ashwagandha może zatem pośrednio przyczynić się do poprawy stanu cery.

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo