Jak przez wieki szyfrowano tajemnice?
Dla większości mieszkańców kraju nad Wisłą historia nie jest niestety nauczycielką życia. Najlepszym tego dowodem są wyniki wyborów, które wskazują, że większość nie ma pojęcia o otaczającym świecie, korzeniach wydarzeń, oraz podejmuje szkodliwe i irracjonalne decyzje pod wpływem szkodliwej propagandy globalnych koncernów medialnych, absolutnie ignorując nauki płynące z historii.
Historia może być nie tylko, z korzyścią społeczną, nauczycielką życia, ale może być też dobrą rozrywką, ucieczką od trosk życia, dającą wytchnienie od problemów. Doskonałym przykładem takiej przyjemnej i ciekawej lektury dającą zacną rozrywkę jest wydana przez wydawnictwo Zona Zero praca „Geniusze szyfrów. Historia tajnych kodów od egipskich hieroglifów do komputerów kwantowych” autorstwa Przemysława Słowińskiego.
Jak trafnie wskazuje wydawca pracy „kody i szyfry odegrały wiele kluczowych ról w ciągu ostatnich 3 000 lat, chroniąc tajemnice władców, kupców i zakonników. Książka przedstawia fascynującą podróż przez historię kryptologii, poczynając od starożytnych hieroglifów, aż po nowoczesne techniki kwantowe”.
Zdaniem wydawcy pracy książka „Geniusze szyfrów. Historia tajnych kodów od egipskich hieroglifów do komputerów kwantowych” „to także opowieść o ludziach, którzy tworząc lub łamiąc szyfry, decydowali o losach setek tysięcy lub nawet milionów ludzi — o kryptologach, którzy przez długie lata pozostawali zwykle w cieniu, a ich osiągnięcia stanowiły pilnie strzeżone tajemnice rządowe. Wpływali na bieg wojen, gry wywiadów czy sukcesy politycznych negocjacji. A wszystko to dzięki opanowaniu sztuki „magicznych liter”, pozwalającej na ochronę własnych tajemnic i odkrywanie cudzych”.
_____________________________________________________________________________
[Materiał promocyjny]
Odkryj skarby w swoim domu - darmowa wycena antyków i staroci!
Czy wiesz, że stare, zapomniane przedmioty mogą okazać się prawdziwymi skarbami? Przykładem może być historia firmy Gebruder Fortwangler, która założyła warsztat zegarmistrzowski w przedwojennej Warszawie.
Teraz Ty także możesz odkryć wartość swoich rodzinnych pamiątek! Wystarczy, że prześlesz nam zdjęcia starych mebli, porcelany, zegarów czy innych ciekawych przedmiotów, a nasi eksperci dokonają bezpłatnej wyceny.
Wycena jest całkowicie niezobowiązująca i darmowa. Nie trać okazji - wyślij nam zdjęcia już teraz i odkryj, co kryje się w Twoim domu!_____________________________________________________________________________
Przykładem zasług kryptologów dla Polski i Polaków była rola odszyfrowywania tajemnic wojskowych Armii Czerwonej, gdy Rosja bolszewicka napadła na Polskę w 1920 roku. Wtedy to polscy kryptolodzy uratowali świat przed komunistyczną okupacją. Wydawca pracy przypomina, że „kiedy w sierpniu 1920 roku bolszewickie hordy dotarły pod Warszawę, polski radio wywiad i kryptografowie z por. Janem Kowalewskim na bieżąco odszyfrowywali sowieckie depesze, które natychmiast trafiały do polskiego sztabu. Dzięki temu udało się zatrzymać bolszewicką nawałę, która „po trupie Polski” miała przenieść rewolucyjny pożar na zachód Europy. [...] II Wojna światowa zakończyła się kilka lat wcześniej, dzięki polskim kryptologom, którzy rozbroili kod Enigmy, dając aliantom wgląd w niemieckie – a potem japońskie – plany strategiczne”.
Na kartach pracy „Geniusze szyfrów. Historia tajnych kodów od egipskich hieroglifów do komputerów kwantowych” czytelnicy znajdą informacje o szyfrach w: starożytności (Egipcjan, Izraelitów, Greków, Rzymian, Chin i Japonii), średniowieczu (krzyżaków, wikingów, chrześcijańskiej Europy i muzułmanów), odrodzeniu i oświeceniu (w Polsce i zachodniej Europie), XIX wiecznych szyfrach (z USA i krajów europejskich), szyfrach I i II wojny światowej, wojny 1920 roku, oraz szyfrach USA po II wojnie światowej.