Jak Polacy obchodzą 1 i 3 maja? Ponad 30 proc. badanych zadeklarowało, że nie świętuje tego rodzaju uroczystości
Polacy święta majowe najczęściej obchodzą poprzez wywieszenie flagi narodowej. Ponad 30 proc. zamierza w tym czasie oglądać transmisje uroczystości państwowych.
- Z sondażu IBRiS wynika, że święta 1 i 3 maja 48,1 proc. badanych będzie obchodzić poprzez wywieszenie flagi.
- 26,6 proc. wskazało odpowiedź "przez udział w nabożeństwach, uroczystościach religijnych", to 50 proc. wyborców PiS.
- 30,4 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie świętuje tego rodzaju uroczystości.
- Zobacz także: Majówka 2023 - gdzie jechać w Polsce? Które miejsca warto odwiedzić? Sprawdź popularne miejsca na mapie Polski, gdzie miło spędzisz wolny czas
Z sondażu IBRiS opublikowanego we wtorkowo-środowym wydaniu “Rzeczpospolitej” wynika, że święta 1 i 3 maja 48,1 proc. badanych będzie obchodzić poprzez wywieszenie flagi. Jak wskazuje gazeta, są to przeważnie zwolennicy obecnego rządu (71 proc. wskazań).
Niewątpliwie wpływ na taką postawę ma prowadzona od kilku lat kampania społeczna organizowana m.in. przez biuro “Niepodległa” i ustanowiony w 2004 r. Dzień Flagi - czytamy.
Majówka przed telewizorem
32,1 proc. badanych planuje oglądać transmisje uroczystości państwowych. W tej grupie przeważają zwolennicy Zjednoczonej Prawicy - 65. proc.
26,6 proc. wskazało odpowiedź “przez udział w nabożeństwach, uroczystościach religijnych”, to 50 proc. wyborców PiS.
13,1 proc. badanych zamierza świętować “przez udział w imprezach zbiorowych: biegi, festyny”. Tylko 1,7 proc. stwierdziło, że “nie wie” lub “trudno powiedzieć”.
Czytaj także: Sondaż. Tusk zrealizuje obietnice wyborcze jako premier? Większość w to nie wierzy
Ponad 30 proc. badanych nie świętuje 1 i 3 maja
30,4 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie świętuje tego rodzaju uroczystości. Jak informuje gazeta, “to przeważnie osoby niezdecydowane, na kogo zagłosują w najbliższych wyborach (52 proc. wskazań)”.
Z badania prowadzonego w latach 2017–2022 na zlecenie Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Niepodległa” wynika, że odsetek tych, którzy nie uczestniczą w uroczystościach państwowych, waha się od 32 proc. (w 2016 r.) do 40 proc. (w 2019 r.).
W poprzednim roku tak odpowiedziało 36 proc. badanych na zlecenie NCK (badania przeprowadzały różne instytuty). Najczęściej respondenci wskazywali, że święta państwowe spędzają w rodzinnym gronie - 43 proc. odpowiedzi w 2022 r. - podała “Reczpospolita”.
Źródło: rzeczpospolita.pl