Wspieraj wolne media

Intel inwestuje w Polsce, tworząc nową fabrykę produkującą półprzewodniki

1
1
3
Intel
Intel / Fot. Twitter

Polska staje się członkiem elitarnej grupy państw o najwyższym poziomie rozwoju technologicznego dzięki inwestycji Intela. Amerykańska firma planuje zainwestować 4,6 mld dol. w nową fabrykę integracji i testowania półprzewodników w Miękinie koło Wrocławia. Inwestycja ta przyniesie nie tylko tysiące miejsc pracy, ale także umożliwi produkcję gotowych produktów, a nie tylko komponentów.

Amerykański gigant zamierza zainwestować 4,6 mld dol. w nową fabrykę integracji i testowania półprzewodników w Miękinie koło Wrocławia, tworząc tym samym tysiące miejsc pracy. Jednak to nie wszystko – inwestycja ma umożliwić produkcję gotowych produktów, a nie tylko komponentów, czyniąc Polskę partnerem krytycznym dla Stanów Zjednoczonych.

Inwestycja Intela w Polsce

Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), Paweł Kurtasz, podkreślił znaczenie tej inwestycji dla Polski. Od momentu odzyskania niepodległości w 1918 r. nie było w naszym kraju pojedynczej inwestycji o takiej skali i nakładach. Fabryka Intela stanowi krok w stronę elitarnej grupy producentów mikroprocesorów, gdzie Polska będzie miała dostęp do gotowych produktów, co wpłynie korzystnie na bilans eksportowy i nasze bezpieczeństwo z perspektywy USA.

Fabryka Intela w Polsce ma działać w połączeniu z istniejącymi zakładami produkcji w Irlandii i planowanym zakładem w Magdeburgu w Niemczech. Ten kompleksowy łańcuch dostaw w dziedzinie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych ma przyczynić się do tworzenia nadwyżki eksportowej w sektorze gospodarki Polski. Ponadto, inwestycja ta wzmacnia Europę, zapewniając możliwość produkcji mikroprocesorów w ramach unijnego celu, aby 20 proc. globalnej produkcji tych produktów pochodziło z Europy.

Nowe możliwości w kraju

Warto zaznaczyć, że inwestycja Intela przyczyni się do stworzenia największego w tej części świata działu badawczo-rozwojowego (R&D) oraz fabryki tej firmy. Polska będzie miała okazję rozwijać swoje kompetencje technologiczne w branży półprzewodnikowej, a lokalni poddostawcy będą mieć możliwość współpracy z amerykańskim gigantem, choć będą musieli nauczyć się specyficznej chemii i technologii związanej z produkcją mikroprocesorów.

Źródło: tvmn.pl, TVP Info

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo