Kontrowersyjna decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Rosyjscy i białoruscy zawodnicy mogą czuć się bezkarni. Nie pomógł sprzeciw międzynarodowej opinii publicznej
W piątek w Lozannie w siedzibie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zapadła ważna decyzja. Chodzi o Rosyjskich i Białoruskich zawodników. W tej sprawie nie pomógł sprzeciw międzynarodowej opinii publicznej i rządów.
- W siedzibie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w piątek zapadła ważna decyzja dotycząca przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich.
- Pomimo wielu protestów opinii międzynarodowej, zawodnicy z Rosji i Białorusi otrzymali specjalne pozwolenie od MKOI.
- Jeżeli sportowcy z tych krajów otrzymają kwalifikację olimpijską to będą mogli rywalizować jako sportowcy neutralni.
- Zobacz także: Polski Związek Piłki Nożnej zwolnił wieloletniego pracownika. W mediach społecznościowych zamieszczono krótki komunikat. Kwiatkowski postanowił przerwać milczenie
Pomimo wielu protestów, w piątek Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował, żę rosyjcy i białoruscy zawodnicy będą mogli wystąpić na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, które odbędą się latem przyszłego roku. Jeżeli sportowcy z tych krajów otrzymają kwalifikację olimpijską to będą mogli rywalizować jako sportowcy neutralni, bez flag, emblematów i hymnów.
Tylko bardzo ograniczona liczba sportowców zakwalifikuje się w ramach istniejących systemów kwalifikacji Międzynarodowych Federacji. Wśród 4600 sportowców z całego świata, którzy do tej pory zakwalifikowali się do zawodów w Paryżu, jest tylko 11 indywidualnych zawodników neutralnych. Ośmiu z nich ma posiadać rosyjski paszport, a trzech białoruski - czytamy w oświadczeniu Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
Ponadto zgodnie z decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, zawodnicy którzy wspierają rosyjską napaść na Ukrainę, nie będą uprawnieni do podjęcia rywalizacji w kwalifikacjach olimpijskich. Jednocześnie zawodnicy nie mogą posiadać zobowiązujących umów z siłami zbrojnymi Rosji i Białorusi. Również zawodnicy posiadający paszport rosyjski lub białoruski nie będą uprawnieni do startu w sportach drużynowych.
Wybuch wojny na Ukrainie. Rosyjskie powiązania MKOI
Międzynarodowy Komitet Olimpijski kilka dni po wybuchu wojny na Ukrainie wprowadził ograniczenia dla zawodników z Rosji i Białorusi. Już wówczas pojawiały się komunikaty, że część urzędników jest niechętna całkowitemu wykluczeniu sportowców z tych państw w ramach rywalizacji na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, które odbędą się latem 2024 roku. Obawiano się powrotu bojkotów z czasów zimnej wojny.
Od 2016 roku dożywotnim członkiem MKOl jest major rosyjskiej armii Jelena Isinbajewa. Znana lekkoatletka, dwukrotna mistrzyni olimpijska i trzykrotna mistrzyni świata w skoku o tyczce była instruktorem w wojskowym klubie CSKA Moskwa. Warto przypomnieć, że w 2018 roku podczas wyborów prezydenckich weszła w skład Putin Team, który promował kandydaturę obecnego władcy Rosji.
Drugim członkiem MKOl z Rosji od 1996 roku jest Szamil Tarpiszczew, były reprezentant Związku Radzieckiego w tenisie i osobisty trener tenisowy pierwszego prezydenta niekomunistycznej Rosji Borysa Jelcyna. Jest doradcą Władimira Putina ds. kultury fizycznej i sportu. Stoi na czele Federacji Tenisa Rosji.
Źródło: dorzeczy.pl, polsatnews.pl