Ideologia gender. Niemcy będą mogli "zmieniać płeć" co roku. W życie ma wejść nowe prawo
12 kwietnia niemiecki Bundestag przyjął ustawę, która umożliwia osobom transpłciowym i niebinarnym w bardzo prosty sposób "zmieniać płeć" w urzędach. Wystarczy do tego zwykła deklaracja.
- Media przypominają, że dotąd ci Niemcy, którzy chcieli mieć w dokumentach zapisaną inną płeć niż biologiczna, musieli mieć zaświadczenia lekarskie dotyczące przejścia zabiegów chirurgicznych.
- Po wejściu w życie nowych przepisów nie trzeba będzie przedkładać już żadnych zaświadczeń lekarskich ani przechodzić żadnego specjalnego postępowania weryfikacyjnego.
- Dodatkowo, zgodnie z ustawą zamierzone ujawnienie tożsamości płciowej osoby po urzędowej zmianie płci podlega karze grzywny.
- Zobacz także: Jakie szanse ma Kamala Harris z Donaldem Trumpem? Sprawdzamy sondaże
Ustawa wejdzie w życie w całości 1 listopada.
“Ustawa o samostanowieniu” służy ochronie od dawna dyskryminowanych mniejszości i stanowi postęp społeczno-polityczny - stwierdziła federalna minister rodziny Lisa Paus.
Media przypominają, że dotąd ci Niemcy, którzy chcieli mieć w dokumentach zapisaną inną płeć niż biologiczna, musieli mieć zaświadczenia lekarskie dotyczące przejścia zabiegów chirurgicznych. Miało to związek z tym, że Niemcy uznawały, że płeć jest zasadniczo niezmienna, a opisana możliwość dotyczyła głównie przypadków ciężkich nieprawidłowości rozwojowych.
Bezproblemowa "zmiana płci"
Po wejściu w życie nowych przepisów nie trzeba będzie przedkładać już żadnych zaświadczeń lekarskich, ani przechodzić specjalnego postępowania weryfikacyjnego. Wystarczy, że obywatel RFN stawi się w urzędzie stanu cywilnego i przedłoży tam deklarację, zgodnie z którą chce zmienić swoją płeć. Urzędnik będzie mieć obowiązek przyjęcia tej deklaracji.
Wnioskodawcy mogą wybierać spośród kilku określeń płci - męskiej, żeńskiej lub “różnorodnej” - albo w ogóle nie podawać żadnej płci.
Ograniczenie jest tylko jedno, pomiędzy wnioskami musi upłynąć okres jednego roku. 1 listopada 2024 obywatel Niemiec może zostać uznany przez państwo za kobietę, by rok później stać się ponownie mężczyzną.
Co więcej, zaświadczenie w urzędzie stanu cywilnego będą mogły składać również dzieci. Osoby nieletnie muszą posiadać jednak zgodę opiekunów prawnych.
Czytaj także: Biskupi z Nigerii ostrzegają przed porozumieniem z UE
Kara grzywny za ujawnienie poprzedniej płci
Dodatkowo, zgodnie z ustawą zamierzone ujawnienie tożsamości płciowej osoby po urzędowej zmianie płci podlega karze grzywny.
“Ustawa o samostanowieniu” nie ma mieć wpływu na swobodę zawierania umów, dostęp do pomieszczeń chronionych (m.in. tolaety) czy sport.
Źródło: pch24.pl, bmfsfj.de, hrw.org