Wspieraj wolne media

II Komunikat polsko-ukraiński. Współpraca naukowców w celu wyjaśnienia Rzezi Wołyńskiej. Gluza: "Ma być podpisany przed rocznicą zbrodni wołyńskiej"

1
2
5
Prezes Ośrodka KARTA Zbigniew Gluza
Prezes Ośrodka KARTA Zbigniew Gluza / Fot. Youtube

W przededniu 80. rocznicy zbrodni wołyńskiej polscy i ukraińscy badacze mają podpisać wspólny II Komunikat polsko-ukraiński.

Ośrodek KARTA zaangażowany jest w polsko-ukraiński dialog dotyczący zarówno przeszłości, jak i spraw bieżących. Jedno z przedsięwzięć w tym zakresie stanowi cykl polsko-ukraińskich spotkań, zatytułowany "Wspólne sprawy", zorganizowany przez Ośrodek KARTA, Ukraiński Dom w Warszawie i Związek Ukraińców w Polsce. Podsumowanie tego cyklu, prowadzonego w Sali Kameralnej Teatru Polskiego w Warszawie, nastąpi podczas Kongresu Solidarności Polsko-Ukraińskiej, który odbędzie się w październiku.

Jak zaznaczył prezes Ośrodka KARTA Zbigniew Gluza, kongres będzie próbą zdefiniowania stanu relacji między polskim, a ukraińskim społeczeństwem.

To podsumowanie będzie dotyczyć przede wszystkim kontekstu trwającej wojny, ale chcemy też pokazać, że ta energia, która między nami wytworzyła się po 24 lutego 2022, niesie dobrą perspektywę na przyszłość - powiedział szef ośrodka KARTA.

W trakcie dwóch spotkań w Teatrze uczestnicy dyskusji mówili przede wszystkim o wspólnej historii.

Rozmawialiśmy o równoległości doświadczeń - w okresie po I wojnie światowej, kiedy oba narody walczyły o swoją niepodległość, a także - o przełomie ustrojowym, związanym z przejściem obu społeczeństw od systemu totalitarnego w stronę demokratycznego. Następna debata odniesiona była już do samego koszmaru okresu II wojny - przypomniał Zbigniew Gluza.

Gluza wyjaśnił też, że Kongres będzie się składał z dwóch części. 

Zakładaliśmy, że Kongres odbędzie się przed 11 lipca, czyli przed 80. rocznicą zbrodni wołyńskiej, jednak ostatecznie stanie się to jesienią. Kongres ma pokazać pozytywne emocje między Polakami a Ukraińcami. Warto pamiętać, w jak wielkim stopniu napastliwy i wrogi przekaz utrudnia dialog - wyjaśnił.

Czytaj więcej: Inflacja w Polsce drenuje kieszenie obywateli. Polacy szukają oszczędności nawet w sklepach. Analitycy nie mają optymistycznych perspektyw

II Komunikat polsko-ukraiński

Przekazał, że przez ostatnie półtora roku Ośrodek KARTA  przygotował całościowy opis relacji polsko-ukraińskich od 1917 r. po współczesność.

Okres II wojny, a szczególnie 1943 r. i zbrodnia wołyńska, zostały ukazane jako apogeum, moment centralny tej 106-letniej narracji. Traktujemy to jako szansę podsumowania całej, niełatwej, często aż tak tragicznej, wspólnej historii - powiedział Zbigniew Gluza.

Szef KARTY poinformował, że 6-7 lipca odbędzie się w Warszawie konferencja, podczas której ma zostać ogłoszony "II Komunikat polsko-ukraiński". Nawiązuje on do komunikatu, który z inicjatywy KARTY został podpisany pomiędzy jedenastoma badaczami ukraińskimi i jedenastoma badaczami polskimi w czerwcu 1994 r.

Ten pierwszy komunikat mówił o latach 1918-48. Okazało się, że później, do dzisiaj, nie udało się doprowadzić do podobnego, dopełniającego porozumienia, więc po 29 latach podejmujemy drugą próbę - przypomniał.

- Na bazie dokumentacji, którą przygotowaliśmy na zlecenie KPRM, będziemy formułować uogólnienie, pod którym mają się podpisać badacze z Polski i Ukrainy. Mamy nadzieję, że tym razem będzie to w pewnym stopniu komunikat finalny, który podsumuje przebieg tego stulecia, również jego drastycznych wymiarów, ale też wyprowadzi z niego łączące nas wnioski - podkreślił Gluza. Ogłoszenie "II Komunikatu" jest planowane na 7 lipca.

Mamy nadzieję, że zarówno dzięki "II Komunikatowi", jak i potem Kongresowi i w wymiarze politycznym, i społecznym będzie możliwe upamiętnienie zbrodni wołyńskiej w duchu braterstwa, a nie jak dotąd głównie wrogości - podsumował prezes KARTY.

Źródło: polskieradio24.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
2
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo