Wspieraj wolne media

Holendrzy pamiętają o bohaterskich Polakach. Wyjątkowe koszulki z polskimi akcentami

13
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Holenderski klub NAC Breda oficjalnie zaprezentował koszulki na nadchodzący sezon Eredivisie. Piłkarze będą występować z podobiznami i nazwiskami żołnierzy gen. Stanisława Maczka.

  • W Bredzie wciąż pamięta się o bohaterskich żołnierzach generała Stanisława Maczka. W tym roku mija 80 lat od wyzwolenia Bredy przez Polaków.
  • Właśnie z tej okazji holenderski zespół NAC Breda postanowił oddać hołd 1 Dywizji Pancernej. W tym sezonie zagra w koszulkach z wieloma akcentami związanymi z polskimi bohaterami.
  • Klub zaprojektował stroje we współpracy z muzeum Maczek Memorial Breda, placówką upamiętniającą historię wyzwolenia Bredy.
  • Zobacz także: Polska legenda wraca do Borussi Dortmund. Ten ruch zaskoczył wszystkich. Piszczek: "Bardzo się cieszę, że wracam"

W Bredzie wciąż pamięta się o bohaterskich żołnierzach generała Stanisława Maczka. Polska Dywizja Pancerna pod koniec października 1944 roku wyzwoliła holenderskie miasto spod panowania nazistowskich okupantów. Polacy od tamtej pory są w Bredzie szczególnie szanowani. W mieście jest polski cmentarz wojenny, gdzie znajdują się groby 162 polskich bohaterów. 

Wspaniały gest holenderskiego klubu

W tym roku mija 80 lat od wyzwolenia Bredy przez Polaków. Właśnie z tej okazji holenderski zespół NAC Breda postanowił oddać hołd 1 Dywizji Pancernej. W tym sezonie zagra w koszulkach z wieloma akcentami związanymi z polskimi bohaterami.

80 lat po wyzwoleniu Bredy, składamy hołd tym bohaterskim wojownikom, którzy nigdy nie poddali się w walce i zawsze byli wytrwali. Czterdziestu bojowników, którzy oddali życie, aby wyzwolić Bredę, abyśmy mogli poprowadzić nasze życie i nasz klub, zostanie w tym sezonie uhonorowanych na naszej domowej koszulce - czytamy na oficjalnej stronie holenderskiego zespołu.

Co więcej, na koszulkach możemy dostrzec również napisy w języku polskim: “Polska x Breda” oraz “NAC Breda Dziękuje”.

Czytaj także: Petycja o przywrócenie polskich bohaterów w Muzeum II WŚ w Gdańsku

Hołd dla polskich bohaterów

Klub zaprojektował stroje we współpracy z muzeum Maczek Memorial Breda, placówką upamiętniającą historię wyzwolenia Bredy. Fani będą mogli kupować koszulki od piątku, 28 czerwca.

Media zwracają uwagę, że już wcześniej kibice tego klubu wielokrotnie dawali znak o pamięci wobec historii, m.in. przy okazji opraw na stadionie.

Źródło: x.com, sportowefakty.wp.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
13
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo