Holandia. Ugrupowanie protestu rolników wygrywa wybory regionalne. "W ostatnich latach nie byliśmy traktowani poważnie"
Z sondażu wynika, że wybory regionalne w Holandii, które odbyły się w środę, wygrała partia BurgerBurgerBeweging, która powstała na fali rolniczych protestów.
- W środę w Holandii rozpoczęły się wybory do Stanów Prowincjonalnych, czyli parlamentów 12 holenderskich prowincji.
- Rząd premiera Ruttego znalazł się na drugim miejscu, z 12,8-procentowym poparciem.
- Popularność BBB wynika z niezadowolenia holenderskich rolników z klimatycznej polityki rządu.
W Holandii partia BBB (BoerBurgerBeweging - Ruch Rolniczo-Obywatelski) ma być zwycięzcą wyborów regionalnych. Ugrupowanie sprzeciwia się klimatycznej polityce rządu Marka Ruttego. Niespełna cztery lata po powstaniu BBB ma być największą frakcją w Senacie.
Protestujący rolnicy górą
Z sondażu przeprowadzonego przez exit polls wynika, że w skali całego kraju największe poparcie uzyskała partia BBB, zdobywając 19 proc. głosów. Ruch Rolniczo-Obywatelski może zapewnić sobie więcej miejsc w holenderskim Senacie niż rządząca krajem, centroprawicowa Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) Ruttego.
W ostatnich latach nie byliśmy traktowani poważnie. Teraz jest na to czas. Jesteśmy otwarci na rozmowy - powiedziała przewodnicząca BBB Caroline van der Plas, której partia powinna obsadzić 15 mandatów w izbie wyższej parlamentu.
Liderka BBB powiedziała, że byłoby „skandalem”, gdyby jej partia została odrzucona w Senacie.
BBB przeciwna polityce rządu
Popularność BBB wynika z niezadowolenia holenderskich rolników z klimatycznej polityki rządu. Rolnicy protestują przeciw planom ograniczenia emisji tlenku azotu. Emisje te mają zostać ograniczone do 2030 roku w skali kraju o 50 procent. Partia powstała na bazie sprzeciwu w tej sprawie w 2019 roku.
Nie chodzi tylko o azot, chodzi o obywateli, których nie widać i nie słychać, których problemy nie są rozwiązywane - van der Plas.
W 2022 roku Holandia wyeksportowała równowartości 122 miliardów euro w produktach rolniczych. Tym samym zajmuje drugie miejsce na świecie po USA. Kraj ten w 2021 roku hodował około cztery miliony sztuk bydła, 12 milionów świń i ponad 100 milionów kurczaków - czytamy na portalu BiznesAlert.pl.
Źródło: dutchnews.nl, BiznesAlert.pl