Przeciąga się oddanie pomnika św. Jana Pawła II na wzgórze Monte do Gozo. Galicyjski rząd nie spełnił obietnicy. Hiszpańscy konserwatyści mają swoją teorię
W 2021 r. ze wzgórza Monte do Gozo położonego koło Santiago de Compostela usunięto pomnik św. Jana Pawła II. Mimo obietnic regionalnego rządu Galicji nie został on przywrócony po zapowiadanym remoncie.
- Ówczesny premier hiszpańskiego regionu Galicja Alberto Nunez Feijoo usunął w 2021 r. pomnik św. Jana Pawła II ze wzgórza Monte do Gozo.
- Lider centroprawicowej Partii Ludowej zapewniał, że pomnik musi zostać poddany renowacji.
- Jak się okazuje, pomnik do tej pory nie wrócił na swoje miejsce, a już w najbliższą niedzielę odbędą się wybory parlamentarne.
- Zobacz także: Gwałt zbiorowy na dwóch kobietach w Indiach. Oprawcy zabili ojca i brata jednej z ofiar. Premier Narendra Modi: "Winni nie zostaną oszczędzeni.
Już w niedzielę w Hiszpanii odbędą się wybory parlamentarne. W sondażach przewodzi centroprawicowa Partia Ludowa, dysponująca ponad 35 procentowym poparciem. Kieruje nią Alberto Nunez Feijoo. Zarzuty przeciwko Feijoo skierowały ostatnio władze organizacji Abogados Cristianos, zrzeszającej hiszpańskich prawników chrześcijańskich.
Podają, że Nunez Feijoo, który jako premier rządu regionu Galicji wydał zgodę na demontaż pomnika, nie wypełniając jednak danej obietnicy, że pomnik po remoncie wróci na swoje miejsce.
Na początku lipca br. organizacja prawników rozesłała w jednej z sieci społecznościowych zdjęcia pomnika Jana Pawła II w Monte do Gozo sprzed i po demontażu. Na tej drugiej widać opustoszałą łąkę z dziurami po monumencie i elementami jego fundamentów.
Este es el antes y el después del monumento a San Juan Pablo II en el Monte do Gozo. A Feijóo no le tembló el pulso a la hora de destruirlo ⬇ ¿Qué opinas? pic.twitter.com/TPhdOJDE5a — Abogados Cristianosﻦ (@AbogadosCrist) July 20, 2023
Czytaj więcej: Katolicki ksiądz miał zasłonić krzyż przy Ścianie Płaczu. Incydent z żydowskim personelem nagrały kamery
Pomnik św. Jana Pawła II elementem gry politycznej?
Konserwatywne dzienniki online Hispanidad oraz Otono twierdzą, że usunięcie pomnika wpisuje się w postępującą poganizację Europy. Wymownym jest ponadto fakt, że monument usunięto z miejsca, w którym Jan Paweł II mówił właśnie o chrześcijańskich korzeniach Europy. Pomnik upamiętniał wizytę papieża w 1989 r. w Santiago de Compostela, która odbyła się krótko przed upadkiem komunizmu w Europie.
Prawicowi komentatorzy oraz organizacja chrześcijańskich prawników ze zdziwieniem podkreślają, że władze Partii Ludowej w Galicji usunęły pomnik św. Jana Pawła II, jednocześnie nie mając problemu z utrzymaniem monumentów ku czci komunistów, np. popiersia Ernesto Che Guevary w Oleiros.
Źródło: marsz.info