Grecja legalizuje "małżeństwa" osób tej samej płci. Nie pomogły protesty kościoła prawosławnego
Parlament Grecji przyjął ustawę legalizującą małżeństwa osób tej samej płci. Pary homoseksualne będą mogły również adoptować dzieci.
- Media zwróciły uwagę, że Grecja stała się pierwszym krajem prawosławnym, który zalegalizował “małżeństwa” osób tej samej płci.
- Premier Kyriakos Mitsotakis stwierdził, że nowe prawo “odważnie zniesie poważną nierówność”.
- W Atenach odbyły się protesty osób, które nie zgadzają się z nowymi przepisami. Wielu protestujących rozwiesiło transparenty, trzymało krzyże, czytało modlitwy i śpiewało fragmenty "Biblii" na placu Syntagma w stolicy.
- Zobacz także: Rzecznik MSZ Ukrainy: Działania te naruszają zasady solidarności ukraińsko-polskiej
Media zwróciły uwagę, że Grecja stała się pierwszym krajem prawosławnym, który zalegalizował “małżeństwa” osób tej samej płci.
Rozwiązanie to zostało przyjęte przez parlament późnym wieczorem w czwartek, za głosowało 176 osób, a 76 było przeciw. Dwóch deputowanych wstrzymało się od głosu, a 46 było nieobecnych.
Premier Kyriakos Mitsotakis stwierdził, że nowe prawo “odważnie zniesie poważną nierówność”.
Grecja podzielona
Wśród rządzącej Nowej Demokracji nie panowała jedność jeśli chodzi o poparcie zmian w prawie. Zmiany popierały zdecydowanie znajdujące się w opozycji partie lewicowe. Nie pomógł sprzeciw kościoła prawosławnego.
W Atenach odbyły się protesty osób, które nie zgadzają się z nowymi przepisami. Wielu protestujących rozwiesiło transparenty, trzymało krzyże, czytało modlitwy i śpiewało fragmenty "Biblii" na placu Syntagma w stolicy.
Czytaj także: LGBT przekracza kolejne granice. Szokująca sytuacja w Hiszpanii
Ordo Iuris w obronie instytucji małżeństwa
Instytucjonalizacja związków partnerskich osób tej samej płci i nadanie im przywilejów należnych małżeństwom, byłyby sprzeczne z polską Konstytucją - napisali przedstawiciele Ordo Iuris w petycji skierowanej do premiera i prezydenta.
Odpowiedzialna za projekt ustawy o związkach partnerskich jest minister ds. równości Katarzyna Kotula.
Zdaniem Ordo Iuris postulat instytucjonalizacji konkubinatów jednopłciowych jest “elementem szerszej strategii genderowych ideologów, której celem jest redefinicja rodziny”.
Instytut zaapelował do premiera Donalda Tuska o zaniechanie realizowania postulatów sprzecznych z polskim porządkiem konstytucyjnym. Wezwał też prezydenta Andrzeja Dudę do czuwania nad porządkiem konstytucyjnym. W przypadku przyjęcia przez Sejm zapowiadanej ustawy, Ordo Iuris zaapelował o jej zawetowanie.
Petycję można podpisać tutaj.
Źródło: bbc.com