Co z zerowym podatkiem VAT na żywność? Poselski projekt czeka na decyzję Sejmu. Gontarz: "My chcemy pomagać polskiemu społeczeństwu"
W rozmowie z redaktorem Michałem Jelonkiem z TV Media Narodowe, poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Gontarz odniósł się do poselskiego projektu ustawy o wydłużeniu zerowego podatku VAT na żywność.
- Pod koniec listopada do Sejmu wpłynął poselski projekt dotyczący nowelizacji ustawy o zerowym podatku VAT na żywność.
- Nowa większość sejmowa jak dotychczas, nie zdecydowała się podjąć tego tematu na ostatnich obradach.
- Poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Gontarz wskazał, żę nowa większość specjalnie szuka wymówek.
- Zobacz także: Nowy resort Lewicy? Dziennikarka TVN: Katarzyna Kotula stanie na czele ministerstwa równości
W rozmowie z redaktorem Michałem Jelonkiem z TV Media Narodowe, poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Gontarz odniósł się do poselskiego projektu ustawy o wydłużeniu zerowego podatku VAT na żywność. Podkreślił on, że nowa większość sejmowa znajduje wiele wymówek, aby nie przyjąć ustawy, blokując w ten sposób pomoc dla polskiego społeczeństwa.
My chcemy pomagać polskiemu społeczeństwu, oni chcą znaleźć powód, dla którego polskiemu społeczeństwu można byłoby nie pomóc - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Gontarz.
.@gontarz93 o ustawie o zerowym vacie, której nie chce procedować większość sejmowa:
"My chcemy pomagać polskiemu społeczeństwu, oni chcą znaleźć powód, dla którego polskiemu społeczeństwu można byłoby nie pomóc." pic.twitter.com/mb25fSlg6t — TVMN (@TVMediaNarodowe) December 7, 2023
Czytaj więcej: Nowy resort Lewicy? Dziennikarka TVN: Katarzyna Kotula stanie na czele ministerstwa równości
Do Sejmu wpłynął projekt zerowego podatku VAT na żywność
Pod koniec listopada do Sejmu wpłynął poselski projekt dotyczący nowelizacji ustawy o VAT, który zakłada obniżenie stawki VAT na podstawowe towary żywnościowe do poziomu 0 proc. w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku. W efekcie tej nowelizacji podtrzymany zostałby zerowy VAT na żywność podstawową. Główną argumentacją nowelizacji jest obopólna korzyść zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorców.
Zerowy VAT na żywność wprowadzony został 1 lutego 2022 roku, wcześniej stawka VAT na podstawową żywność wynosiła 5 proc. Zgodnie z nowelizacją obniżona stawka obowiązuje do końca 2023 roku. Wprowadzenie w 2022 roku zerowej stawki VAT na żywność miało na celu obniżenie inflacji, w efekcie czego zmniejszeniu miały ulec koszty utrzymania ponoszone przez gospodarstwa domowe, spowodowane stale rosnącą inflacją.
Źródło: tvmn.pl, twitter.com/x.com