Wspieraj wolne media

Gazoport w Świnoujściu może być celem ataków? "Wysoka realność" wprowadzenia zakazu przebywania

1
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Youtube/RadioSzczecin

Wojewoda Zachodniopomorski przyznał, że może wprowadzić zakaz przebywania do 200 m od terminalu LNG w Świnoujściu. Przez taką decyzję mogłaby ucierpieć turystyka.

  • Władze Świnoujścia spotkały się w celu znalezienia rozwiązań, które w przypadku wprowadzenia zakazu pozwoliłyby na zapewnienie dostępu do obiektów turystycznych.
  • Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie morskim umożliwia wprowadzenie czasowego zakazu przebywania w odległości mniejszej niż 200 metrów od granicy nieruchomości, na której leży gazoport w Świnoujściu.
  • Decyzję w tej sprawie może podjąć wojewoda zachodniopomorski po zasięgnięciu informacji od Straży Granicznej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

O ewentualnym wprowadzeniu zakazu przebywania w odległości do 200 m od terminalu w Świnoujściu mówił w poniedziałek wojewoda zachodniopomorski. Zbigniew Bogucki zaznaczył, że na razie zakazu nie wprowadza, ale w przyszłości jest on bardzo realny.

Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie morskim umożliwia wprowadzenie czasowego zakazu przebywania w odległości mniejszej niż 200 metrów od granicy nieruchomości, na której leży gazoport w Świnoujściu. Celem jest ograniczenie niebezpieczeństwa, również wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym.

Decyzja będzie podjęta po konsultacjach ze służbami bezpieczeństwa

Decyzję w tej sprawie może podjąć  wojewoda zachodniopomorski po zasięgnięciu informacji od Straży Granicznej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Bogucki podkreślił, że jego decyzje będą podejmowane “w oparciu o merytoryczne przesłanki, a więc profesjonalnie działające służby”.

Dziś tego zakazu jeszcze nie wprowadzam, natomiast muszę powiedzieć, że realność zakazu jest bardzo, bardzo wysoka i dlatego szukamy rozwiązań - powiedział.

Konsekwencje dla turystyki

W poniedziałek spotkali się wojewoda, przedstawiciele służb i instytucji, a także władze Świnoujścia. Rozmowy miały pomóc w znalezieniu rozwiązań, które w przypadku wprowadzenia zakazu pozwoliłyby na zapewnienie dostępu do obiektów turystycznych, m.in. latarni morskiej, Fortu Gerharda i plaży przy terminalu.

Patrząc na to, jak kształtuje się sytuacja na Ukrainie, wszystkie kwestie związane z napaścią Rosji rezonują również bezpośrednio na nasz kraj. I chciałbym zwrócić uwagę, że ta sytuacja ulega przeobrażeniu - powiedział Bogucki.

Terminal LNG w Świnoujściu zaczął działać w 2016 roku. Obecnie w ciągu roku może przyjąć 6,2 mld metrów sześciennych gazu ziemnego. Dostawy do gazoportu pokrywają dużą część zapotrzebowania Polski na ten surowiec. Według prognoz zarządzającego gazociągami Gaz-Systemu w Polsce w tym roku zużycie błękitnego paliwa ma wynieść 14,8 mld m3 - podaje portal money.pl.

Źródło: rmf24.pl, money.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo