Wspieraj wolne media

Grajcarek: Stwierdzenie, że państwo będzie bezpieczne, bo będzie mieć energetykę jądrową, jest nieporozumieniem

2
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Trzeba zawiesić całą politykę klimatyczną ONZ i UE, a także rozpocząć nowe badania nad tym, czy człowiek ma wpływ na klimat - powiedział były przewodniczący Krajowego Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" Kazimierz Grajcarek.

  • Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku zakłada stopniowe zastępowanie gazu odnawialnymi źródłami energii.
  • Grajcarek zaznaczył, że w Polsce można wybudować 2 lub 3 elektrownie jądrowe, jednak UE może w każdej chwili podjąć decyzję, że nie można używać tego rodzaju energii.
  • Ekspert dodał, że trzeba "rozdzielić politykę klimatyczną od polityki środowiskowej".

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło aktualizację Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Plan zakłada stopniowe zastępowanie gazu odnawialnymi źródłami energii, węgiel natomiast nadal pozostanie podstawowym surowcem wykorzystywanym do produkcji energii aż do momentu uruchomienia elektrowni atomowej.

Ten plan powinien wlewać w serca wszystkich Polaków obawy. Wicepremier Jacek Sasin twierdzi, że ta aktualizacja zwiększy bezpieczeństwo i suwerenność energetyczną kraju. Jak można zwiększyć suwerenność energetyki kraju, skoro paliwo nie jest nasze, czyli trzeba to paliwo sprowadzać. Jak jest napisane w projekcie, węgiel ma być gwarantem bezpieczeństwa energetycznego tylko w okresie przejściowym - powiedział Kazimierz Grajcarek, były przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ “Solidarność” na antenie Radia Maryja.

Niepewna energetyka jądrowa

Zaznaczył, że w Europie wygaszane są elektrownie jądrowe i bardzo ostro przeciwko energetyce jądrowej występują Niemcy. Grajcarek dodał, że w Polsce można wybudować 2 lub 3 elektrownie jądrowe, jednak UE może w każdej chwili podjąć decyzję, że nie można używać tego rodzaju energii.

Unia Europejska jest nieprzewidywalna, dlatego stwierdzenie, że państwo będzie bezpieczne, bo będzie mieć energetykę jądrową, jest nieporozumieniem, dopóki nie będziemy mieć własnego paliwa jądrowego - powiedział Grajcarek.

Ekspert dodał, że energetyka jądrowa nie jest bezpieczna. Dodał, że są dziesiątki przykładów jawnych awarii na elektrowniach jądrowych. 

Sztandarowe przykłady to Fukushima i Czarnobyl. Chociaż te elektrownie są z dwóch różnych epok, ale i tutaj, i tam nastąpiło wyłączenie poprzez awarie - powiedział.

“Na politykę klimatyczną nie mamy wpływu”

Innym wyjściem może być również energetyka wiatrowa i słoneczna, ale najbezpieczniejszym i najkorzystniejszym dla Polski paliwem był i pozostaje węgiel.

Powinniśmy wszyscy walczyć i sprzeciwiać się. Co można zrobić w tej sprawie, żeby to nie była jedna wielka ściana płaczu? W pierwszej kolejności trzeba zawiesić całą politykę klimatyczną Organizacji Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, a także rozpocząć nowe badania nad tym, czy człowiek ma wpływ na klimat. W drugiej kolejności należy rozdzielić politykę klimatyczną od polityki środowiskowej. Na politykę klimatyczną nie mieliśmy, nie mamy i nie będziemy mieć wpływu, natomiast na środowiskową oczywiście tak, tylko nie na takich warunkach, jakie przedstawia UE i ONZ - powiedział Grajcarek.

Źródło: radiomaryja.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo