Eurodeputowani podpisują rezolucję o "zniesieniu" Zielonego Ładu. "Cele są nierealistyczne"

28
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Co najmniej sześciu z 18 posłów do Parlamentu Europejskiego z prawicowej francuskiej partii RN podpisało już rezolucję złożoną przez ich belgijskiego kolegę, wzywającą do “zniesienia Zielonego Ładu”.

  • Europoseł z Belgii Tom Vandendriessche z prawicowej frakcji Tożsamość i Demokracja zaproponował rezolucję, której celem jest zniesienie sztandarowego unijnego pakietu klimatycznego.
  • W projekcie dokumentu możemy przeczytać między innymi, że Zielony Ład “negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie i perspektywy na przyszłość europejskiego sektora rolnego”.
  • Nie wiadomo, czy rezolucja trafi pod obrady parlamentu, bo najpierw musi się pod nią podpisać przynajmniej 38-40 eurodeputowanych.
  • Zobacz także: Dwa projekty obywatelskie skreślone z obrad. Bąkiewicz: W uśmiechniętej Polsce Hołowni nie ma miejsca na prawdę?

Europoseł z Belgii Tom Vandendriessche z prawicowej frakcji Tożsamość i Demokracja zaproponował rezolucję, której celem jest zniesienie sztandarowego unijnego pakietu klimatycznego.

Sprzeciw wobec Zielonego Ładu

W projekcie dokumentu możemy przeczytać między innymi, że Zielony Ład “negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie i perspektywy na przyszłość europejskiego sektora rolnego”, prowadzi również do “deindustrializacji” i ma szkodliwe skutki “dla siły nabywczej zwykłych gospodarstw domowych”. 

Rezolucja nawiązuje do trwających protestów europejskich rolników.

Jak doniosła francuska redakcja EURACTIV, pod rezolucją zaproponowaną  przez belgijskiego europosła podpisało się co najmniej sześciu z 18 europosłów Zjednoczenia Narodowego. 

Podpisuję się pod rezolucją, ponieważ cele określone [w Zielonym Ładzie - przyp. red.] są nierealistyczne, ponieważ opierają się na logice upadku (…), i pilnie potrzebne jest znalezienie złotego środka między radykalnymi ekologami a tymi, którzy popierają status quo  - powiedziała w rozmowie z Euractiv.fr Mathilde Androuët odpowiadająca w partii za sprawy środowiskowe.

Termin na składanie podpisów minął 8 lutego. Nie wiadomo, czy rezolucja trafi pod obrady parlamentu, ponieważ musiałoby się pod nią podpisać przynajmniej 38-40 eurodeputowanych.

Zielony Ład to pakiet inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie - osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

Czytaj także: Ukraińcy zniszczyli polski cmentarz, podczas gdy Sejm przedłużył dla nich przywileje socjalne

Protesty rolników

W całej Unii Europejskiej protestują rolnicy. W piątek protest rozpoczęli polscy gospodarze, którzy blokowali drogi i autostrady we wszystkich województwach. Rolnicy nie zgadzają się na import produktów rolnych z Ukrainy, zwracają też uwagę na pogarszającą się sytuację rolnictwa w UE. 

Źródło: euractiv.com, wgospodarce.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
28
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo