Finlandia zamyka granice z Rosją na trzy miesiące. Pozostawiono punkty do składania wniosków azylowych. Dmitrij Pieskow pogroził fińskim władzom: "Finlandia popełnia wielki błąd"

47
0
0
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow / Fot. Youtube

Jak poinformowały w czwartek fińskie władze, od najbliższej soboty na trzy miesiące zostaną zamknięte przejścia graniczne z Rosją. Ma to być podjęty krok w związku z nieustającym zagrożeniem wysyłanym przez Kreml. W odpowiedzi na to rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow pogroził Finom.

Jak poinformowały w czwartek fińskie władze, od najbliższej soboty na trzy miesiące zostaną zamknięte przejścia graniczne z Rosją. Ma to być podjęty krok w związku z nieustającym zagrożeniem wysyłanym przez Kreml, szczególnie po wejściu Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Od soboty na trzy miesiące zostaną zamknięte główne przejścia graniczne z Rosją - powiadomił w czwartek rząd Finlandii.

Chodzi o przejścia w okolicy miejscowości Virolahti, Lappeenranta, Imatra oraz w Karelii Północnej w Niirala.

Kiedy te przejścia będą zamknięte, nikt, włącznie z obywatelami Finlandii, nie będzie mógł przez nie przekroczyć granicy. Osoby chcące przekroczyć granicę będą musiały skierować się w stronę północnych punktów granicznych - poinformowała fińska Minister Spraw Wewnętrznych Maria Rantanen.

Wyjaśniła również, że punktami do składania wniosków azylowych będą przejścia graniczne w Kuhmo i w Salli. Sam Premier Petteri Orpo podkreślił, że jego kraj czuje się zagrożony, choć wcześniej wstąpił do NATO oraz jeszcze wcześniej do Unii Europejskiej.

Finlandia jako członek Unii Europejskiej oraz od niedawna również członek NATO wyraźnie potępiła rosyjski atak zbrojny na Ukrainę - wyjaśnił Premier Petteri Orpo.

Czytaj więcej: Atak na izraelski samolot w Rosji. Putin wyciąga pierwsze konsekwencje? Zidentyfikowano 150 uczestników zamieszek

Pieskow pogroził Finlandii konfliktem zbrojnym?

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał w piątek, że Finlandia popełniła duży błąd zamykając granice z jego państwem. 

Finlandia popełnia wielki błąd, zamykając przejścia graniczne z Rosją - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Dodał również, że ta decyzja wpłynie na relacje dwustronne. Jego zdaniem Rosja nigdy wcześniej nie groziła Finlandii i nigdy nie dążyła do konfrontacji. Jednakże, w odczuciu Pieskowa fińskie władze właśnie weszły na drogę kolizyjną. 

Można wyrazić jedynie głęboki żal, że fińskie władze wybrały drogę niszczenia stosunków dwustronnych. Rosja nigdy we współczesnej historii nie groziła Finlandii, nie mieliśmy powodu do jakiejkolwiek konfrontacji. Teraz wybrali tę drogę. Z naszego punktu widzenia jest to duży błąd - dodał rzecznik, wyraźnie grożąc Finom ewentualnym konfliktem.

Źródło: dorzeczy.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
47
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo