Wspieraj wolne media

Niewątpliwy sukces krakowskiej farmaceutki. Odmówiła sprzedaży tabletek wczesnoporonnych. Jest orzeczenie Okręgowego Sądu Aptekarskiego w Krakowie

1
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Jak podaje dziennik "Rzeczpospolita", krakowska farmaceutka wygrała sprawę w sądzie. Była ona ukarana naganą za odmowę sprzedaży środka wczesnoporonnego EllaOne. Wsparcia kobiecie udzielili prawnicy z Ordo Iuris, którzy wnieśli wniosek o odwołanie.

W lutym 2021 roku pewna farmaceutka pracująca w jednej z krakowskich aptek odmówiła klientce sprzedaży tabletek wczesnoporonnych EllaOne. Aptekarka powołała się wówczas na klauzulę sumienia, wskazując jednocześnie, że substancja ta może stanowić zagrożenie dla nienarodzonego dziecka.

Została ona ukarana naganą przez Okręgowy Sąd Aptekarski w Krakowie, jednakże ten wyrok został niedawno uchylony przez Naczelny Sąd Aptekarski. Przekazał on sprawę do ponownego rozpatrzenia. Kobieta oraz Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej podnosili, że ukarana nie miała możliwości skorzystania z konstytucyjnego prawa do obrony, czyli nie mogła złożyć wyjaśnień w sprawie.

Czytaj więcej: Papież Franciszek zmienia Kościół Katolicki na gorsze? Nowy kardynał nie chce nawracać na chrześcijaństwo. Włączył ateizm do kulturowego bogactwa

Szczęśliwy finał w sądzie

Okręgowy Sąd Aptekarski w Krakowie, po ponownym przeprowadzeniu postępowania, umorzył postępowanie uznając, że działanie farmaceutki cechowało się znikomą szkodliwością społeczną czynu. 

W tym konkretnym przypadku żadne dobro pokrzywdzonej nie zostało naruszone, nie została jej wyrządzona żadna szkoda, ani nie było zagrożenia tą szkodą - podaje Instytut Ordo Iuris, orzeczenie krakowskiego Sądu Aptekarskiego.

Prawnicy tej organizacji wnieśli odwołanie od tego orzeczenia. W opinii Instytutu nie można w ogóle uznać odmowy sprzedaży środków wczesnoporonnych za naruszenie przepisów prawa farmaceutycznego. Jest to sprzeczne z zagwarantowaną konstytucyjnie wolnością sumienia. Prawo farmaceutów oraz właścicieli aptek do powołania się na klauzulę sumienia gwarantuje art. 53 ust. 1 Konstytucji RP, zgodnie z którym każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii.

Źródło: rp.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo