EarlySign - To może nas uratować przed rakiem jelita
Naukowcy opracowali specjalny algorytm, który analizuje dane medyczne pacjentów. Dzięki temu, może to pomóc we wczesnym odkryciu nowotworów, szczególnie jelita grubego, czy raka piersi. Na razie EarlySign działa w Wielkiej Brytanii oraz w Izraelu.
- W ostatnich kilkudziesięciu latach naukowcy opracowali wiele skutecznych mechanizmów do walki z przeróżnymi chorobami.
- Niestety w dalszym ciągu, ciężko jest wykryć nowotwory, szczególnie bez regularnych badań.
- Teraz lekarze otrzymają pomoc w postaci algorytmu EarlySign, który wskaże pacjentów z wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi, czy też raka jelita grubego.
W 2020 r. na sepsę zachorowało 50 mln osób na świecie, a zmarło 11 mln. Kiedyś odsetek ten był dramatycznie większy, ponieważ lekarze nie mieli narzędzi, aby ocenić, który pacjent z pozoru błahą infekcją ma wysokie ryzyko zgonu z powodu sepsy. Stan pacjentów dobrze rokujących często pogarszał się dramatycznie bez ostrzeżenia, a interwencja podejmowana była za późno. Nie istniały schematy postępowania oparte na wiedzy pochodzącej z danych medycznych, lekarze zaś często działali intuicyjnie, opierając się na własnym doświadczeniu.
W 2008 r., dzięki wprowadzeniu systemów gromadzących elektroniczną historię leczenia pacjentów, dr Diane Craig ze szpitala w Santa Clara w Kalifornii odkryła jak rozpoznać narażonych na sepsę i podjąć terapię wcześnie, kiedy przynosi najlepsze rezultaty.
Było to możliwe przez analizę tysięcy historii medycznych i porównaniu osób z podobnymi dolegliwościami. Doktor Craig szukała różnic między dwoma pacjentami na przykład w wieku 35 lat z infekcją nerek, gdzie jeden pacjent przeżył, a drugi zmarł z powodu sepsy czy dwoma pacjentkami w wieku 60 lat z zapaleniem płuc, jedna zmarła z powodu sepsy, a druga przeżyła. Okazało się, że tym, co różniło takich podobnych pacjentów, był wynik prostego, taniego i dostępnego badania krwi poziomu mleczanów.
Jej odkrycia pozwoliły na stworzenie protokołu, który stosowany powszechnie przez lekarzy doprowadził do ograniczenia zgonów z powodu sepsy o 100 tys. rocznie w samych Stanach Zjednoczonych. Obecnie wnioski z analiz danych dr Craig stosowane są w szpitalach na całym świecie jako wytyczne Surviving Sepsis Campaign.
Czytaj więcej: Koszty starzenia się ludności w Polsce. Niepokojące długofalowe trendy
Naukowcy opracowali przydatny algorytm
Niestety rak piersi jest drugim najczęstszym nowotworem u kobiet. W walce z chorobą, dosyć skutecznie pomaga regularne badanie. Niestety, wiele kobiet nadal jest diagnozowanych zbyt późno i leczonych nieskutecznie.
Kiedyś śmiertelność z powodu raka piersi była ogromna, jednakże w obecnych czasach dzięki promocji mammografi. Od 1993 r. śmiertelność spadła aż o 33 proc. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie dostęp do danych medycznych wielu kobiet i opracowanie algorytmów leczenia i nowych, spersonalizowanych leków.
Naukowcy z National Cancer Registration and Analysis Service i Uniwersytetu Cambridge opracowali algorytm, który wybiera najskuteczniejszą metodę leczenia dla pacjentki. Został stworzony na podstawie analiz historii leczenia pacjentek zmagających się z nowotworem piersi. To właśnie historie kobiet, umożliwiły uratowanie życia tysiącom chorych.
Misją Fundacji Amazonki jest wspieranie kobiet walczących z ciężką diagnozą – raka piersi. Przez lata działania Fundacji widzimy, że coraz więcej historii kończy się szczęśliwie dzięki nowoczesnemu leczeniu i odwadze pacjentek. Wspierając dawstwo danych, mamy nadzieję, że dzięki postępowi w medycynie jeszcze więcej pacjentek będzie mogło cieszyć się życiem wolnym od choroby — powiedziała wiceprezes Fundacji Amazonki Łódź Centrum Julita Smaglińska.
Czytaj więcej: Żydowska Nowa Nadzieja chce legalizacji marihuany i wspiera LGBT. Czy to inspiracja dla korwinistów?
EarlySign pomoże wykryć nowotwór?
Z powodu raka jelita grubego rocznie umiera 228 tys. Europejczyków. Im wcześniej nowotwór zostanie wykryty, tym większe są szanse na wyzdrowienie. Niestety we wczesnych fazach choroba nie daje o sobie znaku tj. przebiega bezobjawowo. Przez to diagnoza często jest stawiana zbyt późno, a leczenie może niestety nie być już skuteczne.
Inżynierowie i naukowcy w oparciu o dane stworzyli algorytm EarlySign, który umożliwia wczesne zidentyfikowanie pacjentów zagrożonym rakiem jelita grubego, aby skierować ich na właściwą ścieżkę diagnostyki i ewentualnego leczenia.
Na razie EarlySign jest dostępny tylko w Izraelu i Wielkiej Brytanii. Już niedługo może działać także w naszym systemie. Jednak, aby tak się stało, algorytm musi nauczyć się, jak pracować z polskimi pacjentami, a do tego niezbędny jest mu dostęp do naszych danych medycznych.
Źródło: medonet.pl