Droga Ukrainy do UE bez taryfy ulgowej
Komisja Europejska zaleciła rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią, jednak przed Ukrainą stoją liczne wyzwania na drodze do potencjalnego członkostwa w Unii Europejskiej. Decyzja o rozpoczęciu negocjacji należy teraz do szefów państw członkowskich, którzy mają się spotkać podczas grudniowego szczytu. Ukraina, ogarnięta wojną i koniecznością uporządkowania wielu kwestii, takich jak korupcja czy prawa mniejszości, nie może liczyć na taryfę ulgową w procesie akcesyjnym.
Rozliczenie z korupcją, zagwarantowanie odpowiednich praw mniejszości, a także zgoda na ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej to jedynie niektóre z zadań, jakie Ukraina musi podjąć, aby spełnić wymogi Unii Europejskiej. Zadania te dotyczą nie tylko aspektów gospodarczych, lecz także relacji międzynarodowych, polityki historycznej i wprowadzenia odpowiednich przepisów.
Niemieccy eksperci podkreślają, że Ukraina nie powinna oczekiwać ustępstw ze strony UE z powodu trwającej wojny. Wojna stanowi istotny czynnik, który może utrudnić proces akcesyjny, zwłaszcza w kontekście potrzeby dużych nakładów na kampanię obronną. Niejasne pozostaje, w jaki sposób Ukraina, będąca w trakcie konfliktu zbrojnego, będzie w stanie w pełni wdrożyć acquis w krótkim okresie kilku lat.
Choć decyzja Komisji Europejskiej otwiera potencjalną drogę akcesyjną dla Ukrainy, to przed nią stoi skomplikowany proces, który będzie wymagał skutecznego rozwiązania wielu problemów wewnętrznych i dostosowania się do standardów europejskich.
Ukraiński żołnierz mówi, że żołnierzom zabrania się zabierania ciał zmarłych na froncie
Na listach dowódców są wymienieni jako żyjący (zaginieni), a ich pensje i premie trafiają do kieszeni dowódców
"Ukraina jest gotowa wstąpić do UE - szefowa KE" pic.twitter.com/2InCYQHVRy — Martin Demirov 🇸🇰 (@MartinDemirow) November 8, 2023
Źródło: tvmn.pl, TVP Info