Wspieraj wolne media

Robotyzacja człowieka. Naukowcy pracują nad mechanicznymi kończynami

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Zdaniem niektórych naukowców nadszedł czas, aby ludzie dobrowolnie wymieniali sobie części ciała na mechaniczne. Mają one pomóc każdemu w trudnych sytuacjach jak w pracy, czy w czynnościach domowych.

  • Według niektórych naukowców tzw. ulepszanie człowieka jest już technicznie możliwe. Obecnie można zaprojektować różne dodatkowe części ciała, które w swoim zamierzeniu mają poprawić zdolności.
  • Zrobotyzowane części ciała mogą pozwolić na znacznie większą kontrolę niż proste zamontowane urządzenie, a ich działanie jest kontrolowane naszymi naturalnymi mechanizmami działania.
  • Prof. Tamar Makin uważa, że zakładanie elektrod w mózgu lub rdzeniu kręgowym byłoby kontrowersyjne pod względem etycznym. Dodatkowe kończyny części ciała powinny był łatwo zakładane i zdejmowane.

Według niektórych naukowców tzw. ulepszanie człowieka jest już technicznie możliwe. Obecnie można zaprojektować różne dodatkowe części ciała, które w swoim zamierzeniu mają poprawić zdolności.

Jeśli potrzebujesz dodatkowego ramienia podczas gotowania w kuchni, aby móc mieszać zupę podczas krojenia warzyw, to opcją może być użycie sterowanego przez mózg dodatkowego robotycznego ramienia - stwierdziła prof. neuronauki poznawczej w MRC na Uniwersytecie Cambridge Tamar Makin.

Jak się okazuje projektant i współpracownik Makin z Uniwersytetu Cambrigde, Dani Clode zdołał stworzyć kciuk, który następnie wydrukował w formie 3D. Dodatkowy kciuk miałby być pomocny m.in. kelnerom trzymających talerze lub dla inżynierów elektryków podczas lutowania. Obecny poziom zaawansowania technologicznego pozwala na zaprojektowanie innych dodatkowych kończyn, które mają ułatwić pracę.

Rozmawialiśmy z chirurgiem, który był naprawdę zainteresowany trzymaniem aparatu podczas operacji barku, a nie jego asystentem trzymającym aparat. Chciał mieć pełną kontrolę nad narzędziami, których używa obiema rękami, jednocześnie trzymając aparat i będąc w stanie nim manipulować - wyjaśnił Dani Clode.

Zrobotyzowane części ciała mogą pozwolić na znacznie większą kontrolę niż proste zamontowane urządzenie, a ich działanie jest kontrolowane naszymi naturalnymi mechanizmami działania.

Chcemy czegoś, co bylibyśmy w stanie kontrolować bardzo precyzyjnie, bez konieczności wyrażania słowami tego, czego dokładnie chcemy - zauważyła Makin.

Czytaj więcej: Uprawa kukurydzy w 2023 roku. Eksperci wskazują na najlepsze odmiany ziarna

Dodatkowe kończyny poprawią zdolności człowieka?

W trakcie prac doszli do wniosku, że takie urządzenia będą również używane przez osoby, które nie są niepełnosprawne. Dani Clode podkreśla, że ważną cechą urządzeń wspomagających człowieka jest to, że nie odbierają one pierwotnych możliwości użytkownika. Robotyczne kończyny nie są zwykłymi, dodatkowymi narzędziami, jak łopata czy młotek, ale stają się częścią ludzkiego ciała, ponieważ ich obsługą zajmuje się ludzki mózg.

Naukowcy stworzyli dodatkowy kciuk, który jest podłączony do dwóch silników na nadgarstku. Silniki są podłączone do baterii i mikrokontrolera na ramieniu. System ten jest bezprzewodowo połączony z mikrokontrolerami zamontowanymi na butach lub kostkach użytkownika, które są połączone z czujnikami nacisku pod dwoma dużymi palcami u nóg, które kontrolują ucisk.

Niektóre laboratoria skupiły się na możliwości wykorzystania elektrod w mózgu lub rdzeniu kręgowym do sterowania urządzeniami zewnętrznymi, ale Tamar Makin uważa, że jest to etycznie dwuznaczne i nie ma uzasadnienia dla tak inwazyjnego podejścia u zdrowych ludzi. Dodatkowe kończyny części ciała powinny był łatwo zakładane i równie łatwo zdejmowane.

Źródło: rp.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo