Dlaczego młodzi Amerykanie nie chcą służyć w wojsku?
Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych budzą powszechny respekt na całym świecie. Myśliwce najnowszych generacji, najszerzej rozbudowana flota lotniskowców, czy perfekcyjnie wyszkoleni członkowie armii USA – to wszystko buduje legendarny wręcz obraz. Jednak od pewnego czasu wojsko amerykańskie zmaga się z poważną bolączką, której podstawowym objawem są coraz niższe statystyki rekrutacyjne. Dlaczego tak się dzieje?
Amerykańska armia w poszukiwaniu rekrutów
Amerykanie rekrutują do wszystkich gałęzi swoich sił zbrojnych dosłownie gdzie się da. W czasie mojego ostatniego wyjazdu do Stanów Zjednoczonych widziałem punkt rekrutacyjny amerykańskich sił zbrojnych usytuowany w samym centrum Times Square w Nowym Jorku – nie dostrzegłem jednak długich kolejek. Nic w tym dziwnego, gdyż jak wskazuje liczna grupa amerykańskich komentatorów oraz analityków, coraz mniej Amerykanów garnie się do wojska.
Oficjalne statystyki pokazują, że w 2022 roku armia Stanów Zjednoczonych nie osiągnęła swojego podstawowego celu jakim jest rekrutacja 60 000 nowych żołnierzy. Udało im się wcielić do wojska o 25 procent mniej osób niż zakładali. Urzędnicy armii podjęli kilka kroków, aby spróbować przywrócić liczbę rekrutów. Należą do nich uruchamianie nowo powstałych programów, kampanii reklamowych i zachęt. Głównym programem ma być kwartalna premia w wysokości 4,500$ dla rekruterów, którzy najbardziej zwiększą liczbę nowych rekrutów. Dodatkowo, inny program amerykańskiej armii pozwala osiągnąć młodym żołnierzom wyższe stopnie wojskowe za największą liczbę nakłonionych przez nich rekrutów, którzy później zostaną wcieleni w szeregi armii.
Przyczyny spadku liczby nowych rekrutów
Powodów tego stanu rzeczy może być bardzo wiele, jednak podkreślić należy, że z wielu badań amerykańskiej opinii publicznej wynika, iż prestiż zawodu żołnierza nadal pozostaje na bardzo wysokim poziomie w Stanach Zjednoczonych. Wygląda na to, że prestiż to nie wszystko. Przyczyn spadku liczby nowych rekrutów szukać można z kolei w kwestii wynagrodzeń, które otrzymują początkujący szeregowi wcielani do amerykańskiej armii. Według oficjalnych danych US Army z 2023 (Money & Pay | goarmy.com), bazowe wynagrodzenie najniższego stopniem szeregowego w służbie czynnej, który posiada do 2 lat doświadczenia, wynosi około 23 tysiące dolarów rocznie. Wynagrodzenie to pozostaje na stałym poziomie w przeciągu kolejnych lat służby na tym samym stanowisku i rośnie dopiero wraz z awansem w hierarchii stopni wojskowych. W tym miejscu należy dodać, iż w innych gałęziach amerykańskiego wojska takich jak Marynarka Wojenna USA czy Siły Powietrzne USA, zarobki początkujących żołnierzy są nieco wyższe i wynosić mogą między 30, a 50 tysięcy dolarów rocznie. Dla porównania, roczne dochody pracownika sprzątającego/dozorcy w USA mogą wynieść nawet 31 tysięcy dolarów (Janitorial Maintenance Worker Salary (June 2023) - Zippia), a zarobki startowe na stanowisku pomocy pracownika sklepowego w USA, w zależności od lokalizacji, mogą sięgać nawet 39 tysięcy dolarów rocznie (Shop Helper Salary (June 2023) - Zippia). Oczywiście celem tego porównania nie jest umniejszanie wartości jakiejkolwiek pracy, jednak jasnym powinno być, iż służba wojskowa niesie za sobą o wiele wyższe ryzyko zawodowe niż praca konserwatora czy za sklepową kasą. Myślę, że dostrzegają to również młodzi Amerykanie.
Oznaczać to może, że młodzi mogą nie postrzegać wojska jako najlepszego miejsca do prowadzenia swojej kariery zawodowej i wybierają inne zawody, które potencjalnie mogą dać im szybszą drogę do stabilności finansowej. Pozostałymi powodami zmniejszającego się zainteresowania młodych Amerykanów rekrutacją do wojską są według badań Pentagonu także możliwości odniesienia obrażeń lub śmierci oraz strach przed rozwojem zespołu stresu pourazowego lub innych problemów psychologicznych związanych ze służbą wojskową. Dane Departamentu Obrony wskazują, że tylko 9% młodych ludzi wykazuje teraz skłonność do służby. To najniższy wynik od 15 lat (Military struggling to find new troops as fewer young Americans willing or able to serve - ABC News). Co więc powinni zrobić rządzący, aby podnieść statystyki poborowe?
Co zrobić, aby podnieść statystyki poborowe?
Wydaje się, że najważniejszym czynnikiem, który zadecydować może o ponownym wzroście zainteresowania młodych ludzi wojskiem jest kwestia finansowa. W dzisiejszych czasach służba wojskowa postrzegana jest nie tylko jako swego rodzaju powołanie, czy misja, ale również jako zawód, który musi przynosić młodym ludziom wymierne korzyści finansowe. Biorąc pod uwagę przytoczone porównanie między zarobkami szeregowego żołnierza US Army, a wynagrodzeniem pracownika sklepu wskazać należy, że nie tylko poziom płacy na początkowych stanowiskach w armii powinien być wyższy, ale przede wszystkim powinien być adekwatny do ryzyka, które niesie za sobą służba wojskowa. Pentagon powinien zrewidować część (i tak potężnych) wydatków i uwzględnić wzrost wynagrodzeń dla żołnierzy w swoich planach budżetowych na następne lata. Zastosowane rozwiązania motywacyjne dla rekruterów czy młodych żołnierzy są ważne, jednak w obliczu narastającyh zagrożeń geopolitycznych, amerykańscy decydenci powinni zrobić wszystko dla utrzymania jak najliczniejszej i zmotywowanej armii, która będzie w stanie odeprzeć zagrożenia płynące w kierunku wolnego świata. Z tego powodu amerykańska służba wojskowa powinna nadal cieszyć się zasłużoną estymą oraz wiązać się także z wymiernymi korzyściami finansowymi dla żolnierzy oraz ich rodzin.