Wspieraj wolne media

Dialog Kościoła z masonerią w Mediolanie. "Franciszek skrytykowany za zbyt małą inkluzję względem wolnomularzy"

8
2
2
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Inkluzja w Kościele powinna objąć każdego, a więc – konsekwentnie – także masonów. To przesłanie, które poszło w świat po “historycznym” spotkaniu hierarchów Kościoła i wielkich mistrzów włoskich lóż w Mediolanie. Zaproponowano utworzenie stałego “stołu” kontaktów w duchu “Franciszkowego podejścia duszpasterskiego” - napisał dziennikarz PCH24.pl Paweł Chmielewski.

  • W piątek 16 lutego w Mediolanie doszło do zamkniętego spotkania przedstawicieli Kościoła katolickiego z reprezentantami włoskiej masonerii.
  • Chmielewski dodał, że spotkanie było najprawdopodobniej zainicjowane przez Kościół i odbyło się na terenie katolickim, w budynkach fundacji kulturalnej Ambriosianeum.
  • Okazuje się, że masoni apelowali o zmianę nauki Kościoła tak, aby członkowie lóż mogli przystępować do Komunii świętej.
  • Zobacz także: Sawicki: Miliard ludzi głoduje, a rozpasana, bogata Europa nie pozwala rolnikom normalnie produkować

Paweł Chmielewski we wstępie zaznaczył, że w piątek 16 lutego w Mediolanie doszło do zamkniętego spotkania przedstawicieli Kościoła katolickiego z reprezentantami włoskiej masonerii.

Wolnomularzy reprezentowali: wielki mistrz Stefano Bisi z Wielkiego Wschodu Włoch, wielki mistrz Luciano Romoli z Wielkiej Loży Włoch oraz wielki mistrz Fabio Venzi z Wielkiej Loży Regularnej Włoch. Ze strony kościelnej w spotkaniu uczestniczyli: arcybiskup Mediolanu Mario Delpini, kardynał Francesco Coccopalmerio, biskup Antonio Staglianò oraz o. Zbigniew Suchecki. W spotkaniu udział wziął także Giuseppe Ferrari, dyrektor Obserwatorium Pluralizmu Religijnego z Bolonii, instytucji skutecznie wspierającej “masońską” wizję świata, przynajmniej gdy idzie o relacje między różnymi wyznaniami - napisał dziennikarz.

Chmielewski dodał, że spotkanie było najprawdopodobniej zainicjowane przez Kościół i odbyło się na terenie katolickim, w budynkach fundacji kulturalnej Ambriosianeum.

Masoni chcą Komunii świętej

Niektóre z wystąpień zostały opublikowane w sieci, dlatego wiemy, co mniej więcej mówili uczestnicy. Okazuje się, że masoni apelowali o zmianę nauki Kościoła tak, aby członkowie lóż mogli przystępować do Komunii świętej. 

Przekonywali, że natura i cele masonerii są zasadniczo zgodne z katolicyzmem. Co ciekawe, Bisi powoływał się na inkluzywność Franciszka względem rozwodników oraz homoseksualistów, argumentując, że powinna ona objąć również masonerię - czytamy w tekście Chmielewskiego.

Stefano Bisi miał sobie też pozwolić “kilkukrotnie sformułować krytykę religii jako dogmatyzmu obcego wolnemu duchowi masońskiemu.

Choć wyraził nadzieję, że kiedyś masoński wielki mistrz będzie mógł spotkać się z papieżem, skrytykował też Franciszka za zbyt małą – jego zdaniem – inkluzję względem wolnomularzy. Co Bisi mówił poza swoim oficjalnym przemówieniem, tego już nie wiemy - czytamy.

Co mówiła strona kościelna?

Dziennikarz napisał, że “strona kościelna zaprezentowała zróżnicowane podejście”.

Według La Nuova Bussola Quotidiana, kardynał Coccopalmerio miał na spotkaniu proponować powołanie “stałego stołu” kontaktów katolicko-masońskich. Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie Wielkiej Loży Włoch, idea została przyjęta z dużym zrozumieniem i taki “stół” rzeczywiście ma powstać. Byłoby to wydarzenie historyczne, oznaczające instytucjonalizację katolicko-masońskiego dialogu - napisał Chmielewski.

Nasz rodak, ojciec Zbigniew Suchecki rzetelnie omówił naukę Kościoła na temat przynależności do masonerii. Okazuje się, że jego przemówienie nie zostało dobrze przyjęte, jako – jak się zdaje – niezbyt “inkluzywne”. 

Najbardziej niepokojące było wystąpienie bp. Staglianò, który położył nacisk na rozróżnienie pomiędzy doktryną a rzeczywistością życia. Wskazywał tutaj na przykład na błogosławienie par homoseksualnych. Mówił o miłosierdziu Bożym, które Bóg oferuje wszystkim – sprawiedliwym i niesprawiedliwym - zwrócił uwagę dziennikarz.

Czytaj także: Wielki Post 2024. Hiszpanie modlą się w ramach akcji "40 dni dla życia"

Katolicy nie mogą wstępować do masonerii

Chmielewski  zaznaczył, że “Kościół katolicki potępia wolnomularstwo i zakazuje katolikom wstępowania do lóż”.

Za pontyfikatu Franciszka dzieje się jednak wiele na rzecz dialogu z masonerią. Spotkanie w Mediolanie nie było pierwszym tego rodzaju. Abstrahując od obecności bp. Staglianò na debacie w Syrakuzach, doszło do dwóch innych, jeszcze głośniejszych wydarzeń - czytamy.

Źródło: pch24.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
8
2
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo