Dewastacja pomnika ofiar Holokaustu w Nanterre w wyniku kolejnego dnia zamieszek we Francji
Zamieszki paraliżują Francję, a ich efektem stało się zniszczenie Pomnika Męczenników Deportacji w Nanterre, podparyskiej miejscowości. To brutalne akty braku szacunku dla pamięci ofiar Holokaustu wywołały oburzenie Europejskiego Kongresu Żydowskiego. W ciągu kolejnej nocy, choć rozruchy były mniej intensywne niż wcześniej, aresztowano 471 osób biorących udział w grabieżach i starciach z policją.
W wyniku kolejnego dnia zamieszek we Francji, które paraliżują kraj, Pomnik Męczenników Deportacji w Nanterre, położony w pobliżu Paryża, padł ofiarą dewastacji. To wydarzenie jest bezpośrednim skutkiem zamieszek, które wybuchły po śmierci młodego przestępcy i szybko rozprzestrzeniły się na inne części kraju, powodując chaos, niszczenie mienia publicznego, plądrowanie sklepów i ataki na policję.
Szybka reakcja Kongresu Żydowskiego
Europejski Kongres Żydowski jednoznacznie potępił akt wandalizmu, nazywając go haniebnym brakiem szacunku dla pamięci ofiar Holokaustu. Dewastacja Pomnika Męczenników Deportacji w Nanterre jest nie tylko bolesnym atakiem na symbol pamięci o tragedii holokaustu, ale także poważnym naruszeniem wartości humanitarnych i historycznych.
It is truly horrifying to witness the Memorial to the Martyrs of the Deportation in Nanterre being vandalized.
This shameful act of disrespect for the memory of the victims of the Holocaust must be unequivocally condemned and those responsible held accountable. pic.twitter.com/B0HT3L9TiF — European Jewish Congress (@eurojewcong) June 29, 2023
Minister spraw wewnętrznych, Gerald Darmanin, poinformował, że w ciągu kolejnej nocy, mimo iż zamieszki były mniej intensywne niż wcześniej, zatrzymano 471 osób biorących udział w grabieżach i starciach z policją. Chociaż sytuacja nieco się uspokoiła, to nadal panuje napięcie w całym kraju, a władze podejmują działania mające na celu przywrócenie porządku i bezpieczeństwa.
Tło wydarzeń
Zamieszki we Francji, które wybuchły po śmierci młodego przestępcy, wywołały falę protestów i aktów przemocy. Społeczne napięcie jest wysokie, a władze muszą stawić czoła trudnym wyzwaniom w celu przywrócenia spokoju i zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom. Dewastacja pomnika ofiar Holokaustu w Nanterre jest jednym z tragicznych przykładów eskalacji przemocy i braku szacunku dla wartości historycznych i kulturowych.
Źródło: tvmn.pl, Wpolityce