Wspieraj wolne media

Czy RPA zamknie Putina? Mamy oświadczenie rządu

3
1
0
Władimir Putin
Władimir Putin / Fot. Pixabay

Na szczycie BRICS, który odbędzie się w sierpniu w RPA, zagości Władimir Putin, wobec którego Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania. Władze Republiki Południowej Afryki odniosły się do ewentualnego aresztowanie prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Vincent Magwenya, rzecznik prezydenta RPA, zaznaczył, że rząd kraju jest świadomy swoich prawnych zobowiązań w sprawie wykonania nakazu aresztowania Władimira Putina. Jednakże mimo prawnego obowiązku, w okresie szczytu BRICS, RPA będzie zachęcała wyłącznie do dialogu. 

Podkreślił, że RPA „odnotowała nakaz aresztowania wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny”, jednak - "rząd jego kraju wyraża zdecydowane pragnienie pokojowego uregulowania konfliktu na Ukrainie w drodze negocjacji".

RPA chce pozostać bezstronne w świetle konfliktu, wyrazem tego może być również głosowanie w październiku 2022 w ONZ, gdzie RPA wstrzymało się od głosu - nie potępiając rosyjskiej agresji na Ukrainie. 

Co to jest BRICS?

Działa od 2009 r. grupa, składa się z pięciu największych mocarstw z różnych kontynentów: Chin, Indii, Rosji, Brazylii i RPA, które razem stanowią 40% światowej populacji, 28% globalnego PKB i 20% eksportu towarów. Współpraca między tymi krajami opiera się na trzech filarach: polityczno-bezpieczeństwa, ekonomiczno-finansowego oraz kulturalnego. Współpraca rozszerzyła się na kilkadziesiąt mechanizmów koordynacji na różnych poziomach, od ministrów po instytucje publiczne i pozarządowe. Jednym z najbardziej konkretnych efektów działań BRICS jest powołanie w 2014 roku Nowego Banku Rozwoju, który do końca 2020 roku przyczynił się do wsparcia 72 projektów inwestycyjnych w państwach członkowskich na kwotę 25,7 miliarda dolarów.

BRICS a wojna

W odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę i reakcję Zachodu, państwa BRICS postanowiły odnowić swoją współpracę. W ramach BRICS nastąpiło ożywienie dawnych antyzachodnich sentymentów, co pozwoliło poprawić relacje między Chinami a Indiami. Podczas spotkań przedstawicieli ds. BRICS, członkowie poparli dialog i negocjacje między Rosją a Ukrainą w celu zakończenia konfliktu oraz wyrazili zaniepokojenie sytuacją humanitarną na Ukrainie. Państwa BRICS odrzucają presję na potępienie Rosji i stosowanie się do sankcji, podkreślając hipokryzję Zachodu. Głównym wyzwaniem dla BRICS są rosnące ceny energii i żywności. Rosja stara się wykorzystać tendencje do zwiększenia odporności państw BRICS na presję Zachodu.

Źródło: TVPInfo, PISM

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
3
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo